OSP Parzniewice ma nowy wóz gaśniczy

wjazd wozu petardy raze i ognie na cześć

Dzień 31 października 2022 na długo zostanie w pamięci strażaków z jednostki OSP Parzniewice. To tego dnia przyjechał do jednostki fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Strażacy i mieszkańcy Parzniewic zgotowali mu owacyjne przyjęcie, a wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek uroczyście przekazał druhom kluczyki do nowego pojazdu.

Były fajerwerki, sztuczne ognie i niesamowita radość z nowego nabytku, który bardzo przyda się jednostce należącej do Krajowego Systemu-Ratowniczo Gaśniczego i dysponowanej często do zdarzeń na pobliskiej autostradzie A1. A samochód witali nie tylko druhowie, młodzi adepci OSP, ale i cała lokalna społeczność. Strażacy z dumą opowiadają o aucie.
– Nowy pojazd to samochód na podwoziu MAN TGM 18.320 4×4 BB z ogumieniem pojedynczym na osi tylnej. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 4000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 400 litrów, autopompę o wydajności 2960 litrów na minutę, system oświetlenia pojazdu uprzywilejowanego oraz system doświetlania pola pracy wokół auta w technologii LED, maszt oświetleniowy, szybkie natarcie o długości 60 metrów i kącik czystości. Ponadto samochód został doposażony w: trąby niskotonowe HADLEY, kamerę cofania, ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa technicznego LUKAS (zakupiony we wrześniu przez Urząd Gminy Wola Krzysztoporska), najaśnicę i wkrętarkę akumulatorową Milwaukee, komplet latarek z ładowarkami, zestaw do gaszenia pożarów traw i lasów, komplet kluczy nasadowych, kaseton wężowy, bosak dielektryczny, torbę medyczną PSP R-1, siekierę Fiskars, przedłużacz bębnowy – wymienia Marcin Krzesiński z OSP Parzniewice – Ciekawostką jest fakt, że to zaledwie czwarty egzemplarz tego auta w Polsce wyprodukowany przez firmę MOTO TRUCK, gdzie wykonawca zastosował zbiornik wody 4000 litrów, zabudowany na podwoziu z pojedynczym ogumieniem na osi tylnej.
Kluczyki do nowego auta trafiły w ręce prezesa OSP Parzniewice Henryka Grędy i naczelnika Sławomira Ogrodnika, a uroczyście przekazał je wójt Roman Drozdek.
– Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu naszego nowego pojazdu! Podziękowania kierujemy również do mieszkańców oraz sympatyków naszej jednostki za liczne przybycie na powitanie nowego pojazdu – dodają strażacy.
Całkowity koszt pojazdu to 1.099.620 zł, a środki na jego zakup zapewniły: Gmina Wola Krzysztoporska 699.620 zł i MSWiA 400.000 zł. Jednostka złożyła również wniosek o dofinansowanie do WFOŚiGW w Łodzi na kwotę 100.000 zł.


Fot. A. Wiktorowicz