OSP Woźniki ma nowy wóz

Ich poprzedni wóz miał już 41 lat. Teraz mają nowy – jak spod igły. Gmina Wola Krzysztoporska kupiła dla jednostki OSP w Woźnikach nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczyste powitanie samochodu i załogi odbyło się przed Urzędem Gminy i w miejscowości Woźniki.

Nowy wóz bojowy – średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes Atego, który zastąpi wysłużonego stara – podjechał pod Urząd Gminy w piątek (28 sierpnia) po południu.
– O jego kupno zabiegaliśmy kilka lat. Zacząłem się o to starać chyba 8 lat temu, kiedy jeszcze byłem radnym. I wreszcie się udało. Dla jednostki to wielka radość – mówił Marcin Piekarski, naczelnik OSP Woźniki.
Nowego nabytku gratulował strażakom wójt gminy Roman Drozdek, który postanowił osobiście sprawdzić gotowość bojową samochodu. – Cieszę się, że udało się spełnić oczekiwania druhów z Woźnik. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo na terenie gminy – mówił wójt.
Z nowego auta cieszyli się także mieszkańcy Woźnik i Woźnik Kolonii, którzy zgotowali strażakom uroczyste powitanie. W miejscowościach, przez które przejechali strażacy, by zaprezentować nowy samochód, zebrało się około 200 osób!
Nowy wóz strażacki kosztował 629.964 zł. Jego zakup dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi kwotą 250 tys. zł w ramach zadania “Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Woźnikach”.

www.zainwestujwekologie.pl
Ale samochód jest tego wart. Jego 6-osobowa kabina wyposażona jest m.in. w sprzęt łączności radiowej, reflektor pogorzeliskowy, a nawet w kamerę cofania z monitorem umieszczonym w kabinie kierowcy (kamera przystosowana jest do pracy w każdych warunkach atmosferycznych). Wóz ma także tzw. system gaśniczy szybkiego natarcia i agregat pianotwórczy.

Jak ważne jest doposażenie jednostki OSP w Woźnikach świadczy chociażby fakt, że jest ona usytuowana w bezpośredniej bliskości kilku ważnych dróg (trasy S8 – droga relacji Warszawa – Piotrków Trybunalski – Wrocław, przebiegająca przez północną część gminy, stanowi ona odcinek międzynarodowej trasy E67; drogi krajowej nr 1 relacji Gdańsk – Katowice – przekształcana w autostradę A1, droga ta jest częścią drogi międzynarodowej E 75 i przebiega przez wschodni fragment gminy). Jednostka z Woźnik jest dysponowana do działań na trasach jako jednostka podstawowa lub wspomagająca, ponieważ ma wyszkolonych strażaków-ratowników i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Przez teren gminy przepływają dwie rzeki Dąbrówka oraz Bogdanówka. Na terenie działania jednostki występują więc też podtopienia, szczególnie we wsiach: Radziątków, Kacprów, Kolonia Bogdanów, Kolonia Woźniki, Woźniki, Mzurki. Działania straży w czasie podtopień polegają na wypompowywaniu wody z zalanych budynków, udrażnianiu przepustów mostów, kanałów i studzienek odpływowych. Jednostka bierze też przede wszystkim czynny udział w gaszeniu pożarów.
Przypomnijmy, że gmina Wola Krzysztoporska posiadała dotąd 16 pojazdów służących jednostkom OSP. Teraz ma kolejny. Uroczyste i oficjalne przekazanie wozu jednostce odbędzie się 11 października w Woźnikach.