Ośrodek zdrowia w Gomulinie wreszcie do remontu!

– W listopadzie tego roku zacznie się remont ośrodka zdrowia w Gomulinie – taką deklarację usłyszeli radni gminy Wola Krzysztoporska z ust przedstawicielki NZOZ Wola-Med – zakładu oferującego podstawową opiekę zdrowotną w Gomulinie.

Kierownik NZOZ Wola-Med Sylwia Hibner pojawiła się na sesji (22 października) na zaproszenie radnych, do których od jakiegoś czasu docierały krytyczne głosy mieszkańców i skargi na warunki, w jakich odbywa się świadczenie usług.
– Do mnie żadne takie skargi nie docierały – próbowała tłumaczyć sytuację Sylwia Hibner. – Każdy pacjent naszego ośrodka ma prawo takową skargę złożyć, jeśli dotyczy to funkcjonowania samej opieki zdrowotnej, ale powinno się zaczynać od skierowania jej do kierownika NZOZ-u – mówiła przedstawicielka przychodni.
– Specyfika ośrodka zdrowia jest taka, że nie możemy go po prostu zamknąć całkiem, żeby wyremontować środek. A przecież cały ośrodek nadaje się do gruntownego remontu. W tej chwili wystąpiliśmy do NFZ z pytaniem, czy w ogóle możemy przeprowadzić remont, zamykając przychodnię. Taką zgodę już uzyskaliśmy, ale tylko ze względu na to, że w Bełchatowie (czyli 15 km dalej) jest drugi ośrodek NZOZ Wola-Med, z którego pacjenci w tym czasie będą mogli korzystać. Lekarz z Gomulina będzie przyjmował w Bełchatowie, żeby pacjenci mogli korzystać z pomocy „swojego” lekarza i wszelkich usług.
Kierownik NZOZ Wola-Med miała też dla radnych dobrą wiadomość.
– Remont ośrodka – jeśli państwo zezwolą – rozpocznie się 27 listopada. Plan przystosowawczy złożyliśmy do sanepidu już dawno temu i zobowiązaliśmy się w nim do końca 2016 r. ten ośrodek wyremontować – mówiła Sylwia Hibner. – A więc zamykamy ośrodek zdrowia 27 listopada od godz. 12.00 na trzy dni robocze i zaczynamy pierwszą fazę. A będzie to przebudowa toalety. Od tego trzeba zacząć, żeby przejść do kolejnych – położenia posadzki na korytarzu, remontu ścian, wymiany grzejników, elektryki itp. A kolejny etap – zaraz po Nowym Roku. Państwo się denerwują, że NZOZ Wola-Med dotąd niewiele w tym ośrodku zrobił. Ale żeby zrobić remont musieliśmy sobie najpierw zabezpieczyć budżet. Wstępny kosztorys tego remontu opiewa na ponad 40 tys. zł, ale ostatecznie może być znacznie więcej.
– To, co pani dziś mówi, my jako mieszkańcy i Rada Gminy powinniśmy usłyszeć już jakieś 5 lat temu – mówiła z kolei Beata Gawryszczak, radna Gomulina. – Państwo prowadzą ośrodek w Gomulinie już od 2004 roku i doprowadzony jest on do stanu całkowitego zaniedbania. Warunki w porównaniu z innymi ośrodkami na terenie gminy są straszne. My na szczęście też mamy opracowany plan modernizacji otoczenia i zewnętrznej części budynku. Miejmy nadzieję, że te dwa remonty zbiegną się w czasie i o tej porze w przyszłym roku będziemy mieli w Gomulinie ośrodek zdrowia, który zadowoli mieszkańców – mówiła radna podczas sesji.

I rzeczywiście gmina także zamierza w przyszłym roku zająć się ośrodkiem w Gomulinie. – Mamy już gotowy projekt termomodernizacji budynku i zagospodarowania terenu. Ten punkt znajdzie się w projekcie budżetu na przyszły rok – mówił wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. A w zakresie prac ma się znaleźć docieplenie budynku, malowanie ścian, budowa chodników, podjazdu dla niepełnosprawnych, wymiana części stolarki okiennej i drzwiowej, remont wjazdu do garażu oraz wykonanie nowych miejsc parkingowych. Całość może kosztować ok. 500 tys. zł.