Pamiętali o rozstrzelanych w Bujnach

chłopcy w mundurach przy obelisku

W 79. rocznicę rozstrzelania Polaków w miejscowości Bujny podczas II wojny światowej pod obeliskiem poświęconym ofiarom hitlerowskiej zbrodni zebrała się młodzież z Bujen z opiekunami, by oddać hołd poległym.

23 marca 2023 r. społeczność szkolna klas mundurowych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach zgromadziła się na uroczystości upamiętniającej 79. rocznicę rozstrzelania Polaków podczas II wojny światowej. Wśród krwawych kart historii, egzekucja ta była jedną z wielu dokonanych w 1944 roku przez niemieckich najeźdźców na Polakach, jednak jedyną dokonaną w tym miejscu. Na podstawie zachowanych szczątkowych materiałów można przedstawić jej przebieg. W egzekucji dwudziestu Polaków, w czwartek 23 marca 1944 roku w majątku Bujny, brali bezpośrednio udział członkowie piotrkowskiego Schutzpolizei.
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych złożyli między innymi: wicestarosta powiatu piotrkowskiego Dariusz Magacz, dyrektor Zespołu Szkół CKZ w Bujnach Mirosława Kaczmarek-Michalak, dyrektor SP w Bujnach Bogusława Bajerowska, a także przedstawiciele OSP w Bujnach.

fot. ZS CKZ Bujny