Pamiętamy o poległych na Górach Borowskich

Już w najbliższą niedzielę, 6 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbędą się uroczystości upamiętniające walki na Górach Borowskich – jedną z największych bitew w kampanii wrześniowej 1939 r. Dzień wcześniej obchody rozpocznie Bełchatów.

W bitwie na Górach Borowskich zwanych „Piotrkowskimi Termopilami”, położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska poległo w kampanii wrześniowej aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń każdego roku na początku września u stóp znajdującego się tam pomnika organizowane są patriotyczne uroczystości.
W tym roku rozpoczną się one o godzinie 10.00. Będzie msza polowa, okolicznościowe przemówienia, apel poległych i salwa honorowa.
Dzień wcześniej (5 września) upamiętniać wydarzenia sprzed 76 lat będzie Bełchatów. O godz. 17.00 mszą świętą rozpoczną się uroczystości patriotyczne w Grocholicach. O 19.30 zaś odbędzie się prelekcja na temat obrony Gór Borowskich w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
Na uroczystości serdecznie zapraszają wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek oraz prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.