Pokaz rekonstrukcyjny w GOK

Pokaz rekonstrukcyjny na scenie GOK

Było o rycerskich zwyczajach i wybuchu II wojny światowej. W Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej 3 kwietnia odbył się pokaz historyczny dla uczniów lokalnej Szkoły Podstawowej.

Pokaz podzielony był na dwie części: „Życie i kultura w średniowieczu” oraz „Wrzesień 1939 r.”. Pierwsza przeznaczona była dla klas „0” – V, a dzięki niej uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i zwyczajami rycerskimi w Europie. Poznali elementy zbroi rycerskiej, obejrzeli inscenizację pasowania na rycerza oraz dowiedzieli się, jakimi cechami powinien odznaczać się rycerz. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z rekwizytami, takimi jak: repliki mieczy, zbroi, buzdyganów, kopii, korbaczy, kolczug oraz toporów.
W drugiej części grupa artystyczna „Rekonstrukto” zaprezentowała starszym uczniom pokaz historyczny pod hasłem „O tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu artyści przedstawili sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy.
– Pokaz dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej – replik broni – sprawdzenia, jak ciężki był to sprzęt. Uczniowie mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną – dodają organizatorzy wydarzenia.

Fot SP Wola Krzysztoporska