Ponad 90 „kopciuchów” zniknęło z terenu gminy

Nowoczesna pompa ciepła
Dzięki gminnej dotacji stare piece węglowe zastępowane są nowoczesnymi źródłami ciepła

Dzięki gminnej dotacji w wysokości niemal pół miliona złotych ponad 90 tzw. kopciuchów zastąpiono w 2022 r. na terenie gminy Wola Krzysztoporska bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. To już trzeci rok funkcjonowania programu dotacyjnego, który pozwolił dotąd na likwidację ponad 300 starych pieców.

Właściciele budynków mieszkalnych położonych na terenie gminy corocznie, od 2020 roku, mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze na wymianę pieca (do 5 tys. zł). I w tym roku nabór wniosków o udzielenie dotacji na ten cel cieszył się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wpłynęło 110 wniosków.

Dzięki temu wsparciu łącznie w 91 domach stare piece węglowe zostały zastąpione innymi, bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. Największą popularnością cieszyły się pompy ciepła – zamontowano je w ilości 50 sztuk. Dość często wybór padał na kotły c.o. na pellet (21 sztuk) oraz kotły gazowe (13 sztuk). Pozostałe 7 sztuk stanowiły kotły na ekogroszek. Tegoroczna gminna dotacja do tych wymian wyniosła dokładnie 454.640 zł.

Pomimo tego, że nie każde przedsięwzięcie z różnych powodów udało się zrealizować (część osób zrezygnowała przed podpisaniem umowy, a kilka umów zostało rozwiązanych na wniosek właścicieli nieruchomości), w skali gminy powinna poprawić się jakość powietrza, którym oddychamy.

Przypomnijmy, że program dopłat funkcjonuje w gminie Wola Krzysztoporska już 3 rok. W 2020 r. i 2021 r. chętni mogli otrzymać z gminy do 5 tys. zł. Z tej możliwości skorzystały w 2020 roku 102 gospodarstwa domowe, a 2021 r. 109 gospodarstw. Dzięki gminnej dotacji z terenu gminy zniknęło więc już w sumie ponad 300 „kopciuchów”. Gmina wydała na ten cel około 1,5 mln zł.