Pożar gasiło prawie 100 strażaków

Ogień pojawił się w dwóch budynkach po byłych Wolskich Zakładach Przemysłu Barwników „Organika”. W jego gaszeniu brało udział prawie 100 strażaków OSP i PSP. Byli ranni i poparzeni – także wśród ochotników.

I choć wszystko wyglądało bardzo realistycznie, na szczęście były to tylko wojewódzkie ćwiczenia pożarnicze, które tym razem (18 października) odbyły się w Woli Krzysztoporskiej, na terenie po byłych zakładach chemicznych „Organika”.
Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń zapaliły się dwa budynki. Z jednego z nich trzeba było ewakuować ranną osobę. Pozostałe samodzielnie opuściły miejsce zdarzenia.
Podczas pożaru poszkodowanych zostało w sumie kilka osób. Jednego z pracowników przygniótł ciężki element konstrukcyjny. Kolejna osoba doznała silnych poparzeń. Niestety zaczadzeniu tlenkiem węgla uległo także trzech strażaków ochotników.
Ostatecznie obiekty ugaszono. Udzielono też pomocy wszystkim poszkodowanym.
Ćwiczenia trwały około 2 godzin. Wzięło w nich udział 19 zastępów straży pożarnej m.in. z Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Bełchatowa – 9 z PSP i 10 OSP, w tym pięć z terenu gminy Wola Krzysztoporska (OSP Woźniki, OSP Gomulin, OSP Parzniewice i 2 z OSP Wola Krzysztoporska).
Działania obserwował zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi brygadier Grzegorz Janowski. Ćwiczenia oceniane były przez tzw. rozjemców, a wnioski i uwagi z tych obserwacji analizowane będą przez Komendę Wojewódzką PSP w Łodzi.
Działaniom strażaków przyglądali się także: wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, inspektor do spraw ochrony przeciwpożarowej Jan Czubała, komendant Zarządu Gminnego OSP w Woli Krzysztoporskiej druh Mirosław Jakubczyk oraz st. bryg. Paweł Kardas, zastępca komendanta miejskiego PSP w Piotrkowie Trybunalskim.

Fot. Anna Wiktorowicz