Promowali tradycyjną szynkę

Nagrodzona stoi w otoczeniu organizatorów konkursu

Czy są jeszcze rzemieślnicy, którzy produkują wędliny z zastosowaniem tradycyjnych składników i metod? Okazuje się, że tak, a ich wyroby cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Promocji takiej małej, rodzimej produkcji służył konkurs „Tradycyjna Szynka z Łódzkiego” zorganizowany przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Wzięło w nim udział także dwoje przedstawicieli gminy Wola Krzysztoporska.

Konkurs, który uroczyście rozstrzygnięto 28 czerwca, polegał na sporządzeniu tradycyjnych szynek z własnych składników bez stosowania konserwantów chemicznych.
Do udziału w konkursie zakwalifikowano 21 producentów szynek z terenu województwa łódzkiego, a komisja konkursowa oceniała wygląd, smak i zapach produktów.
W zmaganiach wzięło także udział dwóch producentów z terenu gminy Wola Krzysztoporska – Urszula Stępień – Rolniczy Handel Detaliczny i Piotr Skupień – Rolniczy Handel Detaliczny.
I choć tym razem nie udało się zdobyć głównych nagród, warto docenić próbę ocalenia starych, tradycyjnych receptur. Drobne upominki wręczył naszym uczestnikom zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska Mieczysław Warszada.

Fot. ŁODR Bratoszewice