„Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI”

Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej przyłączyli się do programu „Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI”.

W realizację programu zaangażowały się klasy VIb i Ic gimnazjum. Akcję pilotują panie Marta Ambrozik i Joanna Sala. Celem programu jest przeciwdziałanie dyskryminacji.
Uczniowie spotkali się w październiku z przedstawicielkami Piotrkowskiego Stowarzyszenia Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej „EURO-CENTRUM”. Rozmawiali o prawach człowieka, dziecka oraz najważniejszych chroniących te prawa aktach prawnych. Tego samego dnia, niemal cała „grupa programowa” (około 30 osób ), w składzie poszerzonym o wolontariuszy Piotrkowskiego Centrum Wolontariatu, spotkała się wieczorem w szkole na zajęciach integracyjnych i warsztatach antydyskryminacyjnych.
Kolejne spotkanie miało miejsce 10 grudnia. Grupa miała niezwykłego gościa – panią Julitę Kuczkowską. Pani Julita jest studentką psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, dziennikarką magazynu „Integracja”, tegoroczną Miss Mediów Integracji Wyborów Miss Polski na Wózku. Pracuje, studiuje, realizuje swoje pasje (lata na paralotni, nurkuje, podróżuje), w tym roku po raz pierwszy wystąpiła w roli prowadzącej galę (III Gala Wolontariatu Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC i Piotrkowskiego Centrum Wolontariatu), jest wolontariuszką piotrkowskiego PCW. Jest niepełnosprawna i o niepełnosprawności rozmawiała z dzieciakami. Jak to jest być niepełnosprawnym? Z jakimi barierami spotykają się niepełnosprawni na co dzień i jak postrzegają ich inni? Opowiadała o tym, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia z aktywnego życia. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, rozmowach i ćwiczeniach antydyskryminacyjnych (dzieciaki mogły się przekonać, jak może czuć się człowiek głuchy, niewidomy czy niepełnosprawny ruchowo) uczniowie otrzymali magazyny „Integracja”, poradniki „Savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością” i filmy.
Bardzo dziękujemy pani Julicie Kuczkowskiej za spotkanie!