Razem pod biało-czerwoną flagą!

Jak świętowaliśmy w Woli Krzysztoporskiej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 11 listopada, a złożyły się nań msza święta, przemarsz mieszkańców z wielką, biało-czerwoną flagą, odsłonięcie pamiątkowego obelisku i program artystyczny.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej. Później niepodległościowy korowód bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców przeszedł spod kościoła pod Urząd Gminy, niosąc 30-metrową, biało-czerwoną flagę. A poprowadziła go Orkiestra Dęta z Gomulina i druhowie OSP ze sztandarami, za którymi podążali samorządowcy, harcerze, uczniowie i wszyscy mieszkańcy, którym bliskie są patriotyczne tradycje.
Tuż przy Urzędzie Gminy odsłonięty i poświęcony został obelisk z tablicą upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości.
Następnie korowód przemaszerował do Gminnego Ośrodka Kultury, by na sali widowiskowej wspólnie i uroczyście odśpiewać hymn państwowy. Wystąpił także zespół wokalny Pasjonatki, po którym słowa do mieszkańców gminy skierował wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Ta dzisiejsza doniosła data – 11 listopada – spina w symboliczny sposób wysiłki sześciu pokoleń Polaków nieszczędzących żadnych ofiar i cierpień, by zrzucić kajdany niewoli (…) Ten, w którym bije prawdziwie polskie serce, świadom jest ceny polskiej wolności, która przyszła wtedy – w ten listopadowy dzień 1918 r. Świadomy jest równie, że ta wolność raz zdobyta jest dalej wyzwaniem, jest dla nas zobowiązaniem, by w imię przyszłych pokoleń wywalczoną niepodległość utrzymać i obronić, bo jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – mówił m.in. Roman Drozdek.
Ze sceny podziękowano także kombatantom: nieobecnemu ze względu na stan zdrowia Józefowi Migasińskiemu oraz Zdzisławowi Cieślikowi i Bronisławowi Galusiowi, którzy odebrali szczególne słowa wdzięczności i uznania z rąk wójta gminy.
Puchary trafiły z kolei do zwycięzców VI Biegu Niepodległości, który dzień wcześniej odbył się w Woli Krzysztoporskiej. W biegu otwartym najlepszy okazał się Dawid Magiera, drugi był Michał Źródelny, a trzeci Artur Robaszek. Wśród żeńskiej części biegaczy tryumfowała Maja Szustak.
Na zakończenie obejrzeć można było muzyczno-taneczne widowisko pt. „Dla Ciebie Polsko”, na które złożyły się: wzruszający montaż słowno-muzyczny w wykonaniu grupy Bez Kompletu, pokaz taneczny oraz recital pieśni patriotycznych i musicalowych w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich oraz Anny Cymmerman przy akompaniamencie Adama Manijaka.
Tego samego dnia nieco wcześniej, bo o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Bujnach odprawiono uroczystą mszę świętą, po której poświęcona została pamiątkowa tablica i posadzony Dąb Niepodległości.
Fot. Jarek Mizera i Anna Wiktorowicz

Fot. Jarek Mizera


Fot. Anna Wiktorowicz

Bujny