Recytowali o ojczystej ziemi

zdjęcie grupowe uczestników konkursu

Recytatorskie talenty nagrodzone, a okazją, by wysłuchać, jak uczniowie pięknie potrafią mówić o ojczystej ziemi, był IX Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego zorganizowany 26 października w Szkole Podstawowej w Gomulinie.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 21 uczniów ze szkół podstawowych w Bogdanowie, Gomulinie, Krzyżanowie, Woli Krzysztoporskiej i Parzniewicach.
– Recytacja konkursowa to sztuka mówienia „na żywo”, w przestrzeni publicznej do zgromadzonej widowni. Podczas występu można właściwie ocenić umiejętności, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny budowany słowem, gestem, mimiką – mówią organizatorzy wydarzenia.
Kierując się takimi kryteriami, powołana przez dyrektor szkoły Iwonę Zapałę Komisja Konkursu w osobach: Anetta Grudzień – doradca metodyczny z ORE w Piotrkowie Trybunalskim, Julia Karlińska – twórczyni i pasjonatka literatury regionalnej, historycznej oraz Marcin Pawlikowski – dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej, wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji.

W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali:
I miejsce – Nikola Białas, uczennica kl. IVb SP w Gomulinie;
II miejsce – Maja Wiernicka, uczennica kl. IVa SP w Woli Krzysztoporskiej;
III miejsce – Krystian Bujacz, uczeń kl. II SP w Parzniewicach;
III miejsce – Wiktor Adamczyk, uczeń kl. IVb SP w Gomulinie.

W kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Anna Malicka, uczennica kl. Va SP w Gomulinie;
II miejsce- Maja Maczugowska, uczennica kl. VI SP w Krzyżanowie;
II miejsce – Zofia Murat, uczennica kl. VIIIc SP w Gomulinie;
III miejsce – Bartłomiej Pirek, uczeń kl. VIa SP w Gomulinie;
III miejsce – Magdalena Zapała, uczennica kl. V SP w Bogdanowie;
Wyróżnienia: Amelia Książek, uczennica kl. VIIIc SP w Woli Krzysztoporskiej; Nikola Sęderecka, uczennica kl. Vb SP w Gomulinie.
Laureaci otrzymali karty prezentowe do sklepu Empik oraz dyplomy i książki, które wspólnie z Komisją Konkursu wręczył Mieczysław Warszada – zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska.

W oczekiwaniu na werdykt jury, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie oglądali spektakl teatralny przygotowany przez Joannę Murat, Pawła Filipka i Agatę Pawlak. Aktorzy – uczniowie klas VIII SP w Gomulinie – urządzili prawdziwą ucztę dla widzów. „Świtezianka” Juliusza Słowackiego stała się wdzięcznym materiałem do przekazania ich licznych talentów: aktorskich, wokalnych, tanecznych i plastycznych.

Fot. SP Gomulin