Robot o wielu talentach pomoże rozwijać talenty uczniów z Gomulina

Uczniowie przy komputerach i pomocach dydaktycznych

Nauka elektroniki i programowania z robotem? A może matematyka z klockami LEGO? Właśnie takich angażujących rozwiązań potrzebuje nowoczesna szkoła. Taką placówką staje się właśnie Szkoła Podstawowa im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie, gdzie w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości za kwotę 97.800 zł kupiono wiele interesujących pomocy naukowych.

Co trafiło do szkoły i jak jest wykorzystywane podczas zajęć?
Drukarka Banach 3D, którą posiadamy w naszej szkole, spełnia nasze oczekiwania. Mamy dostęp do dużej bazy gotowych projektów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, które możemy drukować. Nasi uczniowie tworzą piękne i kolorowe prace przestrzenne. Posiadanie produktów do pracy w 3D podniosło atrakcyjność zajęć szkolnych dla uczniów i nauczycieli – mówią przedstawiciele szkoły. – Kompatybilny z drukarką 3D jest skaner 3D. To urządzenie do skanowania trójwymiarowego fizycznych przedmiotów. Skaner wykorzystujemy do tworzenia modeli 3D, które następnie są formowane na drukarkach 3D.
Aby w ciekawy sposób wprowadzić najmłodszych w świat nauki, kupiono też Genibot (4 sztuki). To mały, inteligentny robot edukacyjny o wielu talentach, który – po wydaniu mu odpowiednich poleceń – może odgrywać rytm, dodawać i odejmować, rysować figury oraz poruszać się po przygotowanej linii. – Pracując z uczniami, zachęcamy do zgłębiania nowych technologii i zamieniamy naukę w zabawę. Nauka z Genibotem wpływa na wyobraźnię dziecka, ponieważ angażuje – oprócz zmysłu wzroku i słuchu – także zmysł dotyku. Podczas programowania robota edukacyjnego dziecko widzi, że wydawane polecenia przekładają się na rzeczywiste „zachowania” zabawki – dodają nauczyciele.
W ramach realizacji programu kupiono też 12 robotów Maqueen. Praca z nim pozwoli zainteresować uczniów elektroniką i programowaniem. Maqueen jest perfekcyjną zabawką dla dzieci do nauki robotyki. Dzieci mogą ustawić robota do robienia różnych rzeczy za pomocą programu.
LEGO® Education SPIKE™ Essential (12 szt.) to ciekawy sposób na praktyczną naukę przedmiotów ścisłych dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej. Zestaw bazuje na zabawie oraz opowiadaniu historii. W ten sposób zachęca uczniów do badania zagadnień związanych z przedmiotami STEAM, równocześnie rozwijając ich zdolności językowe i matematyczne oraz wspierając rozwój społeczno-emocjonalny.
Z kolei zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime (12 szt.) to najlepsze narzędzie do nauki przedmiotów STEAM w klasach 4–8. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie próbują swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystują nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku. A wszystko to podczas wesołej zabawy!
– Wszystkie kupione pomoce dydaktyczne są systematycznie wykorzystywane przez nauczycieli do nauki, uatrakcyjnienia zajęć z poszczególnych przedmiotów, rozbudzania zainteresowań ucznia oraz wdrażania nowych rozwiązań edukacyjnych – dodaje Iwona Zapała, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie.

Przy okazji rozwijania nowoczesnych technologii w Gomulinie nie zapomniano o tradycyjnych książkach. Dzięki „Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa” w oddziałach przedszkolnych powstał kącik czytelniczy. Kupiono różnorodnego rodzaju baśnie, legendy, bajeczki i wierszyki dla dzieci – ogółem 112 pozycji książkowych za kwotę 2.500 zł. – Mamy nadzieję, że różnorodny dobór literatury dziecięcej pomoże dzieciom w rozwijaniu własnych zainteresowań, wywoła przyjemne skojarzenia związane z czytelnictwem i rozbudzi pasję czytania – mówią realizatorzy projektu.

Poza tym w roku szkolnym 2021/2022 zakupiono pomoce dydaktyczne na kwotę 4.438 zł. Były to: gry edukacyjne do języka angielskiego, książki do biblioteki szkolnej (1.500 zł), akcesoria sportowe, (1.729 zł), mapy historyczne.
Zakupiono również pomoce dydaktyczne i zabawki do oddziałów przedszkolnych za kwotę 1.995 zł.

Fot. SP Gomulin