Rolnicy z gminy Wola Krzysztoporska świętowali w Woźnikach

Rolnicy z gminy Wola Krzysztoporska 25 sierpnia dziękowali za tegoroczne plony. Był przemarsz korowodu, msza święta w intencji rolników, konkursy, występy artystyczne i wiele smakołyków przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. A to wszystko podczas Dożynek Gminno-Parafialnych, które w tym roku odbyły się w Woźnikach.

Uroczystości rozpoczęły się przed kaplicą św. Franciszka z Asyżu w Woźnikach, skąd ruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Gomulina i strażaków OSP. Już na terenie boiska sportowego odprawiona została msza święta polowa w intencji rolników, a tuż po niej wszystkich przybyłych na tegoroczne dożynki gminy Wola Krzysztoporska przywitali wójt Roman Drozdek i przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska. Wśród gości znaleźli się m.in.: poseł Antoni Macierewicz, senator Wiesław Dobkowski, starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, przedstawiciele KRUS, ARiMR, służb mundurowych, samorządowcy z ościennych gmin i wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który przedstawicielom trzech wsi z terenu gminy przekazał tzw. granty sołeckie na realizację potrzeb mieszkańców.
Pełne szacunku słowa do rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy skierował wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.
– Gromadzimy się tutaj po to, by oddać hołd naszym rolnikom, którzy pracowali i piękne bochny chleba przed nami postawili. Ta uroczystość to przejaw naszej tożsamości, solidarności, siły i energii, dzięki której rozwijamy naszą gminę Wola Krzysztoporska. Spotykamy się tutaj po to, aby dać dowód, że jesteśmy blisko z rolnikami. Chcemy im podziękować, bo ich praca jest fundamentem naszego życia, bo ten piękny bochen chleba jest podstawą egzystencji naszych rodzin – mówił Roman Drozdek.
I to właśnie bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów podczas dożynkowego ceremoniału przekazali wójtowi i przewodniczącej Rady Gminy starostowie tegorocznych dożynek – Żaneta Deka i Rafał Gajda.

Starościna Żaneta Deka wraz z mężem Damianem prowadzą od 2011 roku w miejscowości Woźniki Kolonia gospodarstwo rolne. Zajmują się produkcją sałaty i rzodkiewki. Średnia roczna produkcja kształtuje się na poziomie około 200.000 sztuk sałaty i 250.000 pęczków rzodkiewki. Państwo Dekowie są rodzicami 2,5 rocznego synka Miłosza.

Starosta Rafał Gajda z żoną Magdaleną prowadzą od roku 2011 w miejscowości Woźniki gospodarstwo rolno-hodowlane o łącznej powierzchni 30 ha (13 hektarów stanowi własność, a 17 hektarów to grunty dzierżawione). Produkcja zboża odbywa się na 24 hektarach i wynosi około 100 ton rocznie, pozostałe 6 hektarów stanowią użytki zielone.
Ponadto państwo Gajdowie zajmują się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, a także bydła mlecznego. Pozyskane mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku. Systematycznie rozwijają i modernizują swoje gospodarstwo. Rozwój gospodarstwa został wsparty środkami z Unii Europejskiej w postaci Programu Młody Rolnik. Państwo Gajdowie są rodzicami trzech córek: Wiktorii, Gabrieli i Zuzanny.

Tuż po ceremoniale na scenie pojawiły się „Skrzaty” – ludowy zespół, który 15 lat temu powstał właśnie w Woźnikach (obecne działa przy Szkole Podstawowej w Gomulinie).
Kolejnym elementom dożynkowej ceremonii, czyli przekazywaniu dożynkowych wieńców, towarzyszył śpiew zespołu Pasjonatki. Wójtowi gminy wieniec wraz z wiązanką przyśpiewek podarowało KGW „Woźniczanki”, a KGW Laski przekazało swój wieniec przewodniczącej RG Małgorzacie Gniewaszewskiej.
Tradycją stało się także przekazanie „tatowego” sierpa kolejnemu sołectwu, które w przyszłym roku zorganizuje u siebie dożynki gminne, a będzie to Blizin.
A później przyszedł czas na zabawę i kosztowanie przysmaków przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Dla dzieci były kolorowe zjeżdżalnie, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Nie zabrakło też rywalizacji sołectw, tym razem w rodeo. W ujeżdżaniu mechanicznego byka najlepszy okazał się przedstawiciel wsi Woźniki Kolonia, drugi był przedstawiciel Mąkolic, a trzeci – wsi Woźniki. Wszyscy otrzymali nagrody.
Grom i zabawom towarzyszyła muzyka ze sceny – najpierw w góralskich rytmach w wykonaniu zespołu Bychlewianka, a później już w tanecznym klimacie – w wykonaniu Arka Kopaczewskiego. Setki mieszkańców gminy i gości odwiedzających tego dnia Woźniki przyciągnęła gwiazda wieczoru, czyli zespół Long&Junior.
Wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni i zabawą taneczną przy doskonałym akompaniamencie zespołu Red Dance.
Organizatorami tegorocznych Dożynek Gminnych byli: Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej oraz gościnni mieszkańcy Woźnik i Woźnik Kolonii pod kierunkiem swoich przedstawicieli – sołtys Woźnik Jadwigi Kauc, przewodniczącej RG Małgorzaty Gniewaszewskiej, przewodniczącej KGW „Woźniczanki” Niny Fredyk, sołtys Woźnik Kolonii Bożeny Gruszczyńskiej, przewodniczącej KKW Woźniki Kolonia Magdaleny Dzitkowskiej oraz strażaków OSP Woźniki.
Szczególne podziękowania należą się także tym, którzy wsparli organizację dożynek, wśród których znaleźli się:

Sponsor główny – Łukasz Stępień, właściciel firmy PPHU Ekoinżbud z Piotrkowa Trybunalskiego.
Ponadto pomagali w organizacji:
– Janusz Stus, właściciel Kopalni Kruszywa z Monikowa
– Prezes firmy Ekoregion z Bełchatowa
– Robert Idzikowski z firmy „RICO” z Woli Krzysztoporskiej
A my, już za rok zapraszamy do Blizina!


Fot. Anna Wiktorowicz


Fot. Wiesław Kowalski Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne F4