Rusza budowa autostrady A1

W sobotę (28 września) rozpocznie się budowa autostrady między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Co to oznacza dla mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska? Z pewnością spore trudności. Aby je zminimalizować, podajemy kilka informacji. No i przypominamy jakże pasujące do okoliczności powiedzenie: „żeby było lepiej, najpierw musi być gorzej”.

Rusza budowa autostrady A1 na odcinku z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Konieczne więc będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu. Ze względu na warunki atmosferyczne pierwotny termin ich wprowadzenia z 26 przesunięto na 28 września (sobota).
– Tymczasowa organizacja ruchu obejmie zamknięcie lewej jezdni i poprowadzenie ruchu po jezdni prawej w kierunku Częstochowy. A więc prace rozpoczną się od nitki w kierunku Łodzi – informuje Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej firmy Mirbud (głównego wykonawcy tego odcinka).
Na całym odcinku ruch będzie prowadzony w przekroju 2+1 tj. dwa pasy w kierunku Katowic o szerokościach 3,5 m (pas skrajny) i 3,0 m (pas środkowy) oraz jeden pas w kierunku Łodzi o szerokości 3,5 m. Na całej długości odcinka 2+1 wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 60km/h, z wyjątkiem miejsca przejazdu z jezdni prawej na jezdnię lewą i przed zatokami do kontroli drogowej, gdzie ograniczy się prędkość do 40km/h oraz w miejscu projektowanych skrzyżowań tymczasowych w postaci rond, gdzie prędkość ograniczona będzie do 50 km/h.

Projekt zmiany organizacji ruchu przewiduje również jednoczesne zamknięcie przejazdów dróg gminnych na całej długości odcinka, z wyjątkiem skrzyżowań w Jeżowie i Kamieńsku (w tych dwóch przypadkach przewiduje się wykonanie skrzyżowań tymczasowych w postaci rond) oraz przejazdu dołem pod DK1 drogą powiatową nr 1913E (Siomki, ul. Wolska).
Wszystkie przejazdy dołem oraz pozostałe skrzyżowania z drogą krajową nr 1 będące w zakresie inwestycji zostaną zamknięte, a na terenie i na granicy gminy Wola Krzysztoporska będą to:
– Huta Porajska
– Parzniewiczki – Poraj
– droga powiatowa Parzniewice – Truszczanek
– przejazd Adolfinów (gm. Rozprza)
– droga powiatowa w miejscowości Laski (Wroników)
– droga Wola Krzysztoporska – Wygoda (przejazd dołem)
– Gąski
– Wola Rokszycka
– Wola Rokszycka – Kargał Las (przejazd dołem)
– Rokszyce Drugie

Podczas prowadzonych prac mieszkańcy południowej części gminy, chcąc przeciąć drogę krajowa nr 1, będą więc mieli do dyspozycji tylko skrzyżowanie w Jeżowie (na razie światła, później rondo) lub w Kamieńsku. Pozostali będą przekraczać DK1 albo pod wiaduktem w Siomkach, albo poprzez drogę krajową 74 i „węzeł bełchatowski” w Piotrkowie Trybunalskim.
Utrzymany zostanie dojazd do istniejących stacji paliw oraz restauracji McDonald (Kargał Las) i karczmy Wygodna Izba.
Przypomnijmy, że odcinek z Piotrkowa do Kamieńska będzie miał ponad 24 kilometry. Otwarcie autostrady jest planowane w 2023 roku (32-miesięczny termin realizacji inwestycji nie obejmuje okresów zimowych). Umowa na projekt i budowę odcinka autostrady A1 z Piotrkowa do Kamieńska między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi a wykonawcą inwestycji, firmą Mirbud ze Skierniewic została podpisana 18 kwietnia w Woli Krzysztoporskiej.