Na scenie królowała biel i czerwień

Biało-czerwone stroje i patriotyzm w słowie, tańcu, piosence. Tak 11 listopada na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej obchodzono Narodowe Święto Niepodległości.

Przybyłych gości, którzy wypełnili salę koncertową niemal do ostatniego miejsca, przywitała dyrektor GOK Jolanta Kołacińska, a tuż po niej naszą trudną historię i czas dochodzenia do niepodległości przypomniał wójt gminy Roman Drozdek. Przywołał m.in. postać Józefa Piłsudskiego, cytując jego słowa „Zwyciężymy tylko wiarą w nasze własne siły. Wolność naszą uzyskamy tylko własnym czynem, za który odpowiedzialność na siebie wziąć musimy. Kto chce być wolny, musi sam o tę wolność walczyć”. Nawiązał też do współczesności. – Zadaniem nas wszystkich Polaków jest, abyśmy tę wolność utrzymali (…). Obyśmy zawsze szli śladem bohaterów naszej historii i aby nasze ślady poprowadziły przyszłe pokolenia i pozwoliły im wolność i niepodległość utrzymać na zawsze – mówił Roman Drozdek, który zwrócił się także do ludzi młodych. – Droga, kochana młodzieży! To wy jesteście naszą przyszłością, przyszłością polskiego narodu, dlatego nie zapominajcie: kto nie szanuje przeszłości, nie jest godzien teraźniejszości ani prawa do przyszłości – przypomniał, cytując Józefa Piłsudskiego.
A później przyszedł czas na uhonorowanie zwycięzcy IV Biegu Niepodległości, który kilka godzin wcześniej odbył się na ulicach Woli Krzysztoporskiej. Swój puchar wójt Roman Drozdek przekazał Dawidowi Magierze, który najszybciej pokonał trasę długości 1918 m.
Z kolei kombatanci za pracę na ich rzecz i kultywowanie historii uhonorowali medalem Zbigniewa Ziembę, dyrektora Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej i radnego powiatu piotrkowskiego. Medal wręczali Bronisław Galuś i Marian Cecotka.
Tuż po dekoracji sceną zawładnęli uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Woli Krzysztoporskiej, którzy pod kierunkiem Iwony Blaźniak (nauczyciela języka polskiego) przygotowali niezwykle wzruszające przedstawienie pt. „Kocham Cię Polsko” opowiadające tańcem, śpiewem, muzyką i słowem trudną historię polskiej wolności.
Te występy uzupełnił koncert Orkiestry Dętej Suchcice i Okolice oraz zespołu Pasjonatki.
Warto dodać, że obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła też zbiórka charytatywna na rzecz chorego na pęcherzycę małego Wojtusia. Każdy, kto miał takie życzenie, mógł przekazać na ten cel dowolną kwotę, a członkinie Szkolnego Koła Caritas i samorządu uczniowskiego ZSG w Woli Krzysztoporskiej częstowały w zamian upieczonymi przez siebie słodkościami.