Podobnie jak przedstawiciele władz samorządowych, także sołtysi muszą się w tym roku poddać ocenie mieszkańców. Przed nami wybory sołtysów i rad sołeckich. Tuż przed zakończeniem kadencji, 5 września sołtysi z terenu gminy Wola Krzysztoporska spotkali się na ostatniej naradzie z przedstawicielami władz.
– Żal się rozstawać. To była długa i trudna 5-letnia kadencja (Covid, wojna w Ukrainie, inflacja). Ale ten czas współpracy był bardzo dobry. Byliście państwo dobrymi doradcami i dlatego trafnie wybrane zostały najważniejsze inwestycje. A przypomnę – przez te 5 lat na inwestycje wydaliśmy ponad 120 mln. Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę – mówił, podsumowując spotkanie, wójt Roman Drozdek.
Wcześniej jednak omówiono sprawy bieżące.
Marta Bukowiecka, zastępca kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woli Krzysztoporskiej wyjaśniła zasady związane z dodatkiem osłonowym i dodatkiem energetycznym (termin złożenia wniosku od 1 sierpnia do 30 września, jedynym dokumentem wymaganym przy wniosku jest dokument potwierdzający wielkość gospodarstwa rolnego).
Mieczysław Warszada, zastępca wójta gminy przedstawił informację dotyczącą rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy oraz zasad ich odbioru i segregacji. Poinformował również o problemie z uzyskaniem odpowiedniego poziomu recyklingu odpadów.
Marcin Pawlikowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej poinformował o planowanych w tym roku uroczystościach w gminie (28.09.2024 r. – 30-lecie funkcjonowania domu kultury w Woli Krzysztoporskiej oraz 20. jubileusz zespołu Pasjonatki; 12.10.2024 r. – Dzień Kobiety Wiejskiej, 11.11.2024 r. – Narodowe Święto Niepodległości).
Wójt Roman Drozdek podziękował z kolei mieszkańcom Mąkolic za organizację tegorocznych Dożynek Gminnych, a później omówił inwestycje zaplanowane do realizacji na 2024 rok. Zgodnie z załącznikiem inwestycyjnym do budżetu gminy, zaplanowano na nie kwotę ponad 30 mln zł. Wiele z nich to zadania wieloletnie i bardzo kosztowne, jak chociażby rozbudowa oczyszczalni ścieków czy kolejne odcinki kanalizacji. I choć są to inwestycje dofinansowane ze środków zewnętrznych, gmina musi zapewnić wkład własny. I tu często konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Jak podkreślał jednak wójt, zadłużenie, które na koniec roku wynieść ma 29 mln zł, jest na poziomie bezpiecznym.
Wójt poinformował też o zakończonych inwestycjach infrastruktury drogowej (drogi: Blizin-Parzniewice, Siomki- Krzyżanów) i wszczętych postępowaniach dotyczących nielegalnego składowania odpadów w miejscowościach: Rokszyce, Bogdanów-Kolonia i Krężna.
Skalę prowadzonych inwestycji, a także budżet gminy w liczbach przedstawił Bartosz Ożarek, skarbnik gminy.
Sekretarz gminy Dominik Ambrozik poinformował z kolei o zasadach i trybie przeprowadzenia zbliżających się wyborów sołtysów i rad sołeckich.
Za współpracę sołtysom dziękowała także przewodnicząca Rady Gminy Kamila Kaczorowska.
Podczas spotkania miała także miejsce niezwykle miła uroczystość. Wójt Roman Drozdek oraz przewodnicząca Rady Gminy Kamila Kaczorowska złożyli życzenia pani Teresie Magierze z okazji 40-lecia pełnienia funkcji sołtysa w sołectwie Praca i wręczyli z tej okazji upominek.
Fot. Anna Wiktorowicz