Strażacy z Parzniewic weszli na szczyt, by promować dawstwo szpiku

Piotr i Tomasz Dzitkowscy z OSP Parzniewice na szczycie Świnicy
Tomasz i Piotr Dzitkowscy z OSP Parzniewice na szczycie Świnicy

Strażacy z OSP Parzniewice – Tomasz Dzitkowski i Piotr Dzitkowski – weszli na górski szczyt w pełnym umundurowaniu, by promować ideę dawstwa komórek macierzystych i szpiku. To ogólnopolska akcja, w której udział wzięło 77 strażaków ochotników z 30 jednostek w Polsce.

Strażacy zdobyli tatrzański szczyt Świnicy (2301 m n.p.m.) w pełnym umundurowaniu, jakiego używają, wyruszając na akcję – w żaroodpornym ubraniu, butach bojowych, hełmach, a nasi druhowie nawet z butlami na plecach.
Wystartowali wcześnie rano z Kuźnic w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. – Pogoda była naprawdę trudna. Padał deszcz, a w wyższych partiach gór na stokach leżał śnieg, więc było bardzo ślisko – opowiada Piotr Dzitkowski. To było niemałym utrudnieniem dla strażaków wyposażonych w osprzęt i umundurowanie ważące ok. 15 – 20 kg.
Po około pięciu godzinach męczącego podejścia wszyscy bezpiecznie dotarli na szczyt Świnicy, a następnie udali się na Kasprowy Wierch (gdzie znalazł się najwyżej położony punkt rejestracji dawców szpiku Fundacji DKMS) i dalej pieszo do Kuźnic. Zejście trwało około 6 godzin. W sumie strażacy pokonali ok. 19 km.
To było drugie wspólne wejście strażaków w mundurach bojowych na szczyt. Inicjatorem tego pomysłu jest strażak Sławek, który sam jest dawcą.
– Podczas wspólnego wejścia strażacy pokazali, że razem można zrobić wszystko i całym sercem wspierają dawców komórek macierzystych oraz chorych walczących z nowotworami krwi! – podkreślają druhowie z OSP Parzniewice.
Bracia Piotr (22 lata) i Tomasz (25 lat) Dzitkowscy są strażakami OSP Parzniewice biorącymi czynny udział w akcjach ratowniczych. Z jednostką związani są od najmłodszych lat (przychodzili tu już jako 10-letni chłopcy). Są też członkami specjalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, która powstała przy OSP Rozprza. Chętnie też wzięli udział w akcji promującej dawstwo szpiku i komórek macierzystych. Sami jeszcze nie są zarejestrowani jako potencjalni dawcy, ale mają to zamiar zrobić w najbliższym czasie.
Strażacka wyprawa miała miejsce w sobotę, 4 czerwca 2022r. Organizatorem eskapady była organizacja „Strażak na szlaku”, która ma na celu wsparcie Fundacji DKMS.


Fot. OSP Parzniewice