Święto plonów w Blizinie

Na scenie wójt Roman Drozdek z chlebem dożynkowym, obok starostowie dożynek i przewodnicząca Rady Gminy, w tle zespół Pasjonatki w ludowych strojach

Święto rolników, tradycji i muzyki – tak podsumować można Dożynki Gminne w Blizinie. 21 sierpnia świętowała cała gmina Wola Krzysztoporska. Było barwnie i rodzinnie. I nikt nie wystraszył się chwilowego deszczu.

W tym roku święto polonów zorganizowano w parku w Blizinie. Oficjalnego powitania wszystkich gości dokonali włodarze gminy – przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska oraz wójt Roman Drozdek. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli starostowie dożynek – Joanna Turlejska i Mateusz Mastalerz, ofiarując włodarzom gminy chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Wójt Roman Drozdek obiecał dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy. Wieńce dożynkowe, przekazane na ręce włodarzy gminy przygotowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich – jedno z najstarszych w Blizinie (powstało w 1965 r.) i jedno z najmłodszych w Poraju, które powstało w ubiegłym roku. A czego się życzy w tym roku rolnikom? – Wytrzymałości, odpowiedzialności i gotowości do trudnych czasów. Wojna na Ukrainie wywołuje wielką potrzebę bezpieczeństwa żywnościowego i jesteśmy przekonani, że nasi rolnicy jak zawsze staną na wysokości zadania. Z pomocą Pana Boga zbiorą płody rolne i zapewnią nasz byt. Dlatego trzeba życzyć rolnikom tej wytrwałości na (broń Boże!) trudne czasy – mówi wójt Roman Drozdek.
Na dużej scenie ustawionej w urokliwym parku w Blizinie zaprezentowały się m.in. zespoły Rzgowianie, Kapela spod Dębu oraz lokalne Pasjonatki działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej. Gwiazdą wieczoru był Luka Rosi.
Oprócz zabawy przy muzyce mieszkańcy mogli wziąć udział w różnych konkursach. Tym najważniejszym, bo wymagającym najwięcej przygotowań, był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym udział wzięło aż 19 Kół Gospodyń Wiejskich i jedno sołectwo z terenu gminy. Ostatecznie I miejsce przypadło KGW Borowa, II – KGW Poraj, a III – KGW Mąkolice.
Sporo emocji wzbudził też konkurs siłacza współorganizowany przez LUKS Gryf Bujny, w którym wzięło udział 10 wsi. Mógł w nim wystartować jeden przedstawiciel z każdego sołectwa, a nagrodą główną był rower ufundowany przez wójta gminy Romana Drozdka. Ten trafił do rąk Dawida Psujka (200 kg) reprezentującego Laski. Nagrodę w postaci grilla za zajęcie II miejsca ufundowała przewodnicząca RG Małgorzata Gniewaszewska, a zdobył ją Karol Kulik z Kamiennej (195 kg). Trzecie miejsce przypadło Dawidowi Ryżewskiemu z Jeżowa (190 kg), który w nagrodę otrzymał kijki do nordic walking ufundowane przez LUKS Gryf Bujny.
Miłą niespodzianką dla dzieci było losowanie hulajnogi, którą do domu odjechała dziewczynka z Borowej.
Razem z mieszkańcami gminy świętowali zaproszeni goście, m.in. poseł Robert Telus oraz przedstawiciele duchowieństwa, instytucji i organizacji działających na terenie gminy oraz służby mundurowe. Pamiętano także o tegorocznych sponsorach dożynek, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki. Święto plonów widać było w całym Blizinie. Niemal przy każdej posesji ustawione były dożynkowe dekoracje, a na granicy miejscowości ustawione był powitalne bramy.
A kim są tegoroczni starostwie? Joanna Turlejska wraz z mężem Tomaszem prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Poraj. Zajmują się produkcją roślinną i zwierzęca. Gospodarstwo o powierzchni 25 ha zasiewane jest zbożami, kukurydzą oraz trawami. W produkcji zwierzęcej mają: 40 szt. krów oraz 10 klaczy i 1 ogiera. Średnia roczna produkcja to ok. 100 tys. litrów mleka odstawianego do OSM Radomsko. Pani Joanna aktywnie bierze udział w pracach KGW Poraj, którego jest współzałożycielką. Będąc członkiem zarządu pełni w nim funkcję skarbnika. W wolnym czasie lubi zwiedzać Polskę, ostatnio szczególnie upodobała sobie morze, a ponad wszystko ceni czas spędzony z rodziną. Państwo Turlejscy wychowują 1,5 rocznego synka. W tym roku mają w planach rozpoczęcie budowy domu. Mateusz Mastalerz ma 27 lat. Z rolnictwem związany jest od najmłodszych lat. Obecnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 42 ha – 12 ha użytków zielonych i 30 gruntów ornych, które w większości obsiewa kukurydzą i zbożem. Zajmuje się również produkcją mleka. Posiada 40 krów. Średnia roczna produkcja mleka to 115 tys. rocznie. Pan Mateusz interesuje się piłką nożną, jest aktywnym druhem OSP Blizin, a każdą wolną chwilę spędza ze swoim synkiem i narzeczoną Izabelą, z którą w 2023 r. stanie na ślubnym kobiercu.

– Dziękuję wszystkim za przybycie, był to dla Nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że Święto Plonów mogliśmy świętować w Blizinie – mówi z kolei Kamila Kaczorowska, sołtys Blizina, radna i członkini lokalnego KGW. – Szczególne słowa podziękowania kieruję do moich mieszkańców z sołectwa Blizin, członkiń KGW i druhów OSP za tak duży wkład pracy w przygotowanie tej uroczystości.
Fot. Radosław Cieniewski
Na zdjęciach uczestnicy Dożynek Gminnych w Blizinie – uczestnicy korowodu, strażacy, członkinie KGW w ludowych strojach z wieńcami, uczestnicy i zwycięzcy konkursów, władze gminy, zespoły artystyczne występujące na scenie.