Szkoła Podstawowa w Bujnach ma patrona

Szkoła Podstawowa w Bujnach ma już swojego patrona. Jest nim Prezydent RP Lech Kaczyński. Uroczystości, które swoją obecnością zaszczycili m.in.: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł Anna Milczanowska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau i łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, odbyły się 21 czerwca.

Środowe uroczystości rozpoczęła msza święta, którą poprowadził ks. biskup Ireneusz Pękalski wraz z proboszczem parafii w Bujnach ks. Jerzym Peterą, ks. prof. Zdzisławem Małeckim i duchownymi z pobliskich parafii. Później uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy, przedstawiciele władz przeszli przed budynek szkoły, gdzie odsłonięto obelisk poświęcony patronowi. A uroczyście dokonali tego poseł Anna Milczanowska i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W budynku szkoły odsłonięto z kolei portret prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Tam też zaprezentowano sztandar szkoły i przekazano go uczniom.

Poza środowiskiem szkolnym w uroczystościach uczestniczyli m.in.: poseł Anna Milczanowska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, przedstawiciele władz powiatu, gminy Wola Krzysztoporska z wójtem Romanem Drozdkiem na czele, samorządowcy z gmin ościennych, dyrektorowie i przedstawiciele szkół z terenu gminy Wola Krzysztoporska. Wszyscy oni gratulowali społeczności szkolnej wyboru patrona, składając powinszowania na ręce dyrektor szkoły Elżbiety Przybył.
– Będziecie sobą świadczyli o wartościach, które z takim uporem i poświęceniem starał się przez całe życie realizować Lech Kaczyński – zwrócił się do uczniów SP w Bujnach minister Antoni Macierewicz, przypominając sylwetkę prezydenta RP. – Wielką ideą i wielkim marzeniem Lecha Kaczyńskiego było państwo polskie. Jak mało kto rozumiał, że nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma dobrze wychowanych, dobrze ukształtowanych ludzi, którzy są zdolni dzięki wolności i demokracji zagwarantować własnej ojczyźnie siłę i pomyślność – mówił.
Za pośrednictwem poseł Anny Milczanowskiej słowa do społeczności szkolnej skierował także Jarosław Kaczyński. – Jestem niezwykle wzruszony, że od dziś Szkoła Podstawowa w Bujnach ma za patrona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pragnę z całego serca podziękować całej społeczności szkolnej za ten piękny i jakże mi drogi gest pamięci o moim śp. bracie – napisał premier Jarosław Kaczyński, dziękując za zaproszenie i przepraszając jednocześnie, że mimo starań do ostatniej chwili nie udało się przybyć. – Świat jest tak skonstruowany, że poświęcamy się dla wnuków, dzieci rodziców, dziadków, mam i tatusiów, a także dla spraw, które uważamy za tak ważne, że chcemy im służyć. Takimi wartościami są zazwyczaj wiara, wolność, godność, niepodległość czy miłość ojczyzny. Mój śp. brat Lech Kaczyński przez całe życie działał na rzecz niezawisłego i silnego państwa polskiego, państwa realizującego ideały Solidarności, wielkiego ruchu społecznego, który doprowadził do obalenia komunizmu w naszej części Europy i do przywrócenia Polsce niepodległości. (…) Był przekonany, że prawdziwy patriotyzm nie polega na pięknym mówieniu, jak bardzo kocha się Polskę, tylko na wykonywaniu konkretnych rzeczy dla niej. Uważał, że patriota można być zawsze i wszędzie, bo każdy może przykładać się do tego, co robi oraz starać się, żeby z tej jego pracy odnosili korzyści także inni członkowie wspólnoty. A zatem teraz i Wy, drodzy uczniowie, możecie się przysłużyć ojczyźnie dobrą nauką, z której będą płynąć pożytki w przyszłości – napisał w liście do młodzieży prezes PiS.
– To historyczne wydarzenie, do którego zapewne będą wracać przyszłe pokolenia – powiedział wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Zdecydowana większość środowiska szkolnego wybrała na patrona Szkoły Podstawowej w Bujnach prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jestem z tego powodu bardzo dumny, bo był to wyjątkowy człowiek, patriota, katolik.
Przypomnijmy, że społeczność szkolna miała do wyboru dwie kandydatury na patrona: Janusza Korczaka i Lecha Kaczyńskiego. Wybrano prezydenta RP, a wybór ten potwierdziła – w drodze uchwały – Rada Gminy.
Za obecność i wszelką pomoc dziękowała dyrektor szkoły Elżbieta Przybył, podkreślając, że SP w Bujnach zawsze była i będzie miejscem, w którym nie tylko się uczy, ale i wychowuje.
Do swojego święta przyłożyli się też uczniowie, którzy pod okiem nauczycieli przygotowali nie tylko prezentację poświęconą patronowi, ale też uświetnili ją tańcem i śpiewem. A wspomogli ich w tym znani z programu „Mam Talent” bracia Kaczmarkowie.

Galeria nr 1 – fot. A. Wiktorowicz

Galeria nr 2 – fot. Jarosław Mizera