Szkoła w Krzyżanowie laureatem wojewódzkiego konkursu „Książka mówi”

stos książek ułożonych na blacie

Na zaproszenie Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim – Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim, Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie wzięła udział w wojewódzkim konkursie „Książka mówi”, i to z powodzeniem. Dzięki temu do szkoły trafiło sporo nowych książek.

Konkurs był skierowany do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych, dla których dedykowanym twórcą był Krzysztof Kamil Baczyński, uhonorowany przez Sejm tytułem Patrona 2021 roku „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury” w stulecie jego narodzin. Konkurs trwał od 20 września 2021 r. do 30 listopada 2021 r. i podzielony był na 3 etapy – szkolny, rejonowy oraz wojewódzki.
Celem Konkursu było rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dodatkowo również kształcenie języka i umiejętność pięknego czytania oraz praca nad dykcją poprzez głośne czytanie wiersza w etapie rejonowym, do którego przystąpiły dwie uczennice Zuzanna Budzisz i Julia Gaj z oddziału VIII. Nad przygotowaniem i udziałem w konkursie pieczołowicie czuwały panie Edyta Michalak i Aneta Bełdowska – nauczyciele historii, bibliotekarze oraz pani Ewa Motylska – nauczyciel języka polskiego.
Uwieńczeniem wspomnianych wcześniej trzech etapów jest fakt, iż Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie znalazła się na liście laureatów etapu wojewódzkiego i jako jedna z pięciu szkół podstawowych w województwie łódzkim otrzymała nagrody książkowe o wartości 5.000 zł, które wzbogaciły bibliotekę szkolną w piękne albumy, słowniki, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz popularnonaukową.

Fot. SP Krzyżanów