Tablety i nowe place zabaw dla maluchów!

W Bogdanowie, Krzyżanowie, Gomulinie – nowe place zabaw. W szkołach w Woli Krzysztoporskiej, Gomulinie, Bujnach i Parzniewicach – doposażone (także w tablety!) oddziały dla przedszkolaków.

Kandydaci na uczniów z terenu gminy Wola Krzysztoporska będą mogli się uczyć i bawić w zupełnie nowych warunkach. Gmina uzyskała na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie do 504 tys. zł.

– W naszej gminie dbamy nie tylko o doskonałe warunki lokalowe dla uczniów (nowoczesne kompleksy sportowo-edukacyjne), ale chcemy także, by korzystali oni z najnowszych zdobyczy techniki. Dla naszych przedszkolaków kupiliśmy więc tablety. Do oddziałów przedszkolnych na terenie gminy trafiło ich aż 150 – mówi wójt gminy Roman Drozdek. – Dzieci będą też miały możliwość rozwijać się ruchowo, bo powstają trzy nowe place zabaw.
W ramach projektu pn. „Modernizacja oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w gminie Wola Krzysztoporska” w Bogdanowie, Krzyżanowie i Gomulinie powstają place zabaw na sztucznej nawierzchni. Dzieci będą miały do dyspozycji najróżniejsze huśtawki („ważki”, sprężynowe, metalowe), „bujaki”, karuzele, zjeżdżalnie. Po rozstrzygnięciu przetargów wiadomo już, że plac zabaw w Krzyżanowie kosztować będzie dokładnie 85.958,55 zł, w Bogdanowie – 96.290 zł, a w Gomulinie – 102.057,16 zł – razem ponad 284 tys. zł. Gmina z własnego budżetu będzie tu musiała dołożyć ponad 20 tys. zł.
Ale to nie wszystkie prace w ramach projektu. Dostosowano także pomieszczenia do potrzeb maluchów (toalety).

Wielką radość nie tylko dzieciom, ale i wychowawcom sprawiło również doposażenie samych oddziałów przedszkolnych. Maluchy z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej, z Gomulina, Bujen i Parzniewic będą mogły m.in. cieszyć się z nowych tabletów. Gmina kupiła ich 150. Po 50 trafi do Woli Krzysztoporskiej i Gomulina, po 25 do Bujen i Parzniewic. Zadbano także o wszechstronny rozwój dzieci. Dla tych uzdolnionych muzycznie pomocny zapewne okaże się różnorodny sprzęt audiowizualny: mikrofony, zestawy nagłaśniające, słuchawki, radioodtwarzacze. Występy dzieci będzie z kolei można dokumentować nowymi aparatami fotograficznymi. Do dyspozycji będą także miniprojektory i urządzenia wielofunkcyjne.
Dla małych malarzy są sztalugi, farby, a nawet suszarki do prac plastycznych, a dla wszystkich – gry, puzzle zabawki dydaktyczne, nowe, kolorowe siedziska, meble, a nawet elementy rehabilitacyjne.

Łatwiej też będzie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, bo w oddziałach pojawią się nowe apteczki, gaśnice czy zestawy pierwszej pomocy, a obsłudze pracę usprawni nowy sprzęt do utrzymania czystości (odkurzacze, wózki do sprzątania, mopy, myjki).
Wyposażenie kosztować będzie około 210 tys. zł.
Przypomnijmy, że projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013. Dofinansowaniem zostały objęte wszystkie szkoły podstawowe na terenie gminy.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego