To było prawdziwe święto chleba i tradycji

Grupa ludzi - przedstawicielki KGW, wójt i przewodnicząca Rady Gminy - na scenie z dyplomami

Warsztaty pieczenia chleba według tradycyjnej receptury, prelekcje o historii lokalnych młynów, występy zespołów, wystawa produktów regionalnych i rękodzieła i mnóstwo atrakcji dla dzieci – to wszystko podczas „Święta chleba i tradycji regionalnych”, które odbyło się 24 lipca w Blizinie.
Przedsięwzięcie zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Blizinie dzięki wsparciu grantowemu Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ Razem” i w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Jak upiec tradycyjny chleb na zakwasie? – Najlepiej z dodatkiem ziemniaków (które trzymają wilgoć) i na liściu kapusty bądź chrzanu – przekonywała Blanka Strzelczyk, prezes fundacji Pingwinek, która zajmuje się odnajdywaniem i zachowaniem dla przyszłych pokoleń starych kulinarnych receptur. Tym razem przyjechała do Blizina na zaproszenie lokalnego KGW, by razem z członkiniami kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska wypiekać chleb i podpłomyki w prawdziwym, chlebowym piecu.
Warsztatom pieczenia chleba towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów regionalnych. Zainteresowani mogli obejrzeć, a także kupić lokalne miody i wyroby z wosku pszczelego, ręcznie robioną biżuterię czy ozdoby wykonane przez panie z Koła 50+ z Woli Krzysztoporskiej.
Kiedy panie zagniatały, zdobiły i wypiekały chleb, na scenie pojawiły się zespoły muzyczne. Najpierw skoczne, góralskie rytmy zaprezentowała Góralska Hora, później zaśpiewały znane wszystkim w gminie Wola Krzysztoporska Pasjonatki, a na koniec muzykę do zabawy, wspólnego śpiewania i tańca zagrał zespół Red Dance. Muzyczne atrakcje uzupełniła niezwykle ciekawa prelekcja Blanki Strzelczyk na temat lokalnych młynów – to w końcu w nich powstawała mąka, z której kiedyś tradycyjnie wypiekano chleb. Dla dzieci zaś były kolorowe zjeżdżalnie, animacje i cukrowa wata.
O to, by nikt z uczestników warsztatów nie był głodny, zadbały niezwykle gościnne gospodynie z KGW Blizin z przewodniczącą Martą Walas i sołtys Kamilą Kaczorowską, ale także niezrzeszone mieszkanki Blizina. Był nie tylko ogromny wybór ciast i słodkich przekąsek, ale także żurek, chleb ze smalcem, ogórki małosolne, no i oczywiście świeżo pieczony chleb.
– Dziękuję za wielkie wsparcie i zaangażowanie w realizację tego pomysłu mieszkańcom, strażakom OSP i członkiniom KGW. To dla nas wielki zaszczyt i radość, że mogłyśmy u nas gościć tyle kół gospodyń z całej gminy – mówi Kamila Kaczorowska, główna organizatorka przedsięwzięcia.
Wspaniałe przygotowanie tej integracyjnej, ale przede wszystkim kultywującej lokalne tradycje imprezy docenili przybyli goście – samorządowcy (m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, radni gminni i powiatowi), przedstawiciele ARiMR (Katarzyna Miśkiewicz), mieszkańcy. Przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzata Gniewaszewska i wójt Roman Drozdek dziękowali na scenie wszystkim organizatorom, których trzon stanowili: Kamila Kaczorowska – sołtys, radna, członkini KGW, Marta Walas – przewodnicząca KGW i Dariusz Kraszkiewicz, naczelnik OSP Blizin. A doceniając aktywność tej lokalnej społeczności i widząc jej potrzeby, poinformowali także o zakupie dla Blizina tak potrzebnej tu kosiarki samojezdnej. Samorządowcy podziękowali także – wręczając dyplomy – wszystkim kołom, które wzięły udział we wspólny pieczeniu chleba.

Projekt realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bliźnie i Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ Razem“.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt Grantowy pn.: „Promocja i zachowanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego obszaru” finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla zadań realizowanych w ramach projektu grantowego dla LGD „BUD-UJ RAZEM”.


Fot. Anna Wiktorowicz