Tradycyjne, kolorowe, niezwykłe

Kolorowe stoły wielkanocne, a przy nich kobiety z KGW

Takiego nagromadzenia piękna, kolorów i tradycji w jednym miejscu dawno nie widzieliśmy. A mowa o konkursie na „Najpiękniejszy, tradycyjny stół wielkanocny”, który 9 kwietnia 2022 odbył się w Domu Ludowym w Piekarach. Konkurs został ogłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury i był otwarty dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska oraz kół działających przy GOK w Woli Krzysztoporskiej. Z tej niezwykłej okazji zaprezentowana swoich talentów (i to nie tylko kulinarnych) skorzystało aż 30 KGW i Koło 50+ działające przy GOK.

Jak zaaranżować wielkanocny stół? Każdy, kto zobaczył konkursowe prezentacje, ma już w głowie setki pomysłów, bo koła wykazały się niezwykłą kreatywnością w łączeniu wielkanocnych tradycji z nowoczesnym wykonaniem. Uczestnicy musieli przygotować nakrycie stołu, na którym obowiązkowo musiały znajdować się symbole świąteczne: koszyczek ze święconką, tradycyjne potrawy (wyroby lub wypieki wielkanocne) oraz dekoracje, a dodatkowo inne produkty i prace rękodzielnicze nawiązujące do tradycji Świąt Wielkiej Nocy. Trzeba też było dokonać krótkiej prezentacji stołu przed komisją konkursową, która obradowała w składzie: przewodniczący Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska i członkowie: Katarzyna Miśkiewicz – kierownik ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim, Błażej Krasoń – zastępca kierownika ARiMR i Marcin Pawlikowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
Komisja miała niezwykle trudne zadanie, bo wybrać najlepszych spośród tylu doskonałych nie było łatwo, tym bardziej, że na stołach gościły prawdziwe dzieła sztuki. Ostatecznie jednak, po burzliwych obradach, zdecydowano o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
I miejsce KGW Wola Krzysztoporska (nagroda w wysokości 900 zł)
II miejsce KGW Piekary (nagroda w wysokości 800 zł)
III miejsce KGW Mąkolice (nagroda w wysokości 700 zł)
Pozostałe koła za udział w konkursie otrzymały nagrody w wysokości 500 zł.

Wyróżnienia przyznane przez jury:
KGW Poraj
KGW Rokszyce
Koło 50+ przy GOK Wola Krzysztoporska
KGW Woźniki Kolonia

Wyróżnienia przyznane przez kierownika ARiMR i wójta gminy Wola Krzysztoporska:
KGW Blizin
KGW Majków Duży
KGW Gomulin
KGW Bujny

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione koła wezmą udział w Regionalnym Konkursie pn. „Najpiękniejszy, Tradycyjny Stół Wielkanocny, który już 24 kwietnia odbędzie się w Domu Ludowym w Rokszycach.
A wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie gościnnym gospodarzom z KGW Piekary, za niezwykłe zaangażowanie dziękował wójt Roman Drozdek, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska, przedstawiciele ARiMR, dyrektor wolskiego GOK Marcin Pawlikowski, koordynator ds. KGW przy GOK Kamila Kaczorowska oraz przewodnicząca KGW Piekary Maria Głowacka.
Fot. Anna Wiktorowicz
Na zdjęciach prezentacje stołów przygotowane przez poszczególne koła.

Fot. Anna Wiktorowicz