Tydzień dla Niepodległej w SP Krzyżanów

Cały tydzień trwały w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach projektu edukacyjnego zorganizowano tu „Tydzień dla Niepodległej”. Koordynatorem projektu była Elżbieta Świątko, która wraz z innymi pedagogami czuwała nad prawidłowym przebiegiem wydarzeń.
– Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek, 5 listopada, kiedy to wszyscy uczniowie utworzyli na szkolnym boisku żywą flagę. Całość została uwieczniona dzięki pomocy Damiana Pyłki, który zrobił niesamowite zdjęcia z pomocą swojego niezawodnego „Pyłkodrona”. To był także Dzień Barw Narodowych. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na biało-czerwono, wykonywali też kotyliony, którymi przyozdabiali swoje stroje. Następnie odbył się koncert inaugurujący niezwykły tydzień. Na tle dekoracji przygotowanych przez Elżbietę Simę, uczniowie z każdej klasy zaprezentowali szereg pieśni i wierszy patriotycznych. Tak weszliśmy w podniosły i uroczysty nastrój, który towarzyszył nam przez kolejne dni. Dopełnieniem uroczystości była wystawa akcesoriów z II wojny światowej zorganizowana przez Edytę Michalak – relacjonuje Wioletta Wyrębkiewicz z SP Krzyżanów.
Kolejnego dnia uczniowie układali życzenia dla Polski. Niektórzy z nich pod opieką Wioletty Wyrębkiewicz, inni zaś ze swoimi wychowawcami ułożyli pełne wdzięczności i obietnic życzenia dla swojej Ojczyzny, a następnie wygłosili je na forum szkoły. Najpiękniejsze z nich zostały wywieszone na tablicy Samorządu Uczniowskiego.
We środę, 7 listopada zaplanowane zostało spotkanie z kombatantem, które jednak z przyczyn zdrowotnych zaproszonego gościa, nie doszło do skutku. Uczniowie natomiast wykazali się ogromną wyrozumiałością. Pisząc wcześniej kartki dla kombatantów, zdawali sobie sprawę, jak wiele im zawdzięczamy. Swój hołd oddali, przedstawiając prezentację multimedialną dotyczącą rozbiorów Polski, w której opowiedzieli o trudnych losach naszego kraju i o bardzo trudnej drodze ku wolności. W tym dniu także odbył się wewnątrzszkolny konkurs historyczny dotyczący wiedzy o Józefie Piłsudskim. Nagrody dla laureatów zostały wręczone podczas piątkowej Wieczornicy.
Kolorowo i patriotycznie zrobiło się w szkole we czwartek. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie przekąsek z uwzględnieniem barw narodowych. Takiej rozmaitości i pomysłowości uczniów nie spodziewał się chyba nikt. Klasy wręcz prześcigały się pomysłami. Można było skosztować koreczków, fantazyjnych kanapek, babeczek, a nawet tortu z flagą Polski. Potrawy nie dość, że były piękne, to jeszcze wybornie smakowały. Uczniowie udowodnili tym samym, że nasz kraj może być niezwykły także pod kątem kulinarnym.
Kolejnym zadaniem dla uczniów było wykonanie plakatu o określonej tematyce: klasy młodsze – Orzeł Biały, klasy IV – VI rozbiory Polski, klasy VII – VIII I wojna światowa. – Plakaty zostały zaprezentowane w piątek, zaraz po tym jak wspólnie o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób wzięliśmy również udział w biciu rekordu Guinnessa – dodaje Wioletta Wyrębkiewicz.
Również w piątek odbyło się podsumowanie całego „Tygodnia dla Niepodległej”. Po południu w szkole odbyła się wieczornica, na którą przybyli wszyscy uczniowie i liczni goście. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Magdalena Ryżewska, która swoim przemówieniem przypomniała cel spotkania, jego powagę i ogromne znaczenie. Następnie sekretarz gminy Wola Krzysztoporska Dominik Ambrozik odczytał list od wójta Romana Drozdka. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu uczennice z klas IV – V zaprezentowały bardzo wzruszający i wymowny teatr tańca dotyczący rozbiorów Polski i odzyskania przez Polskę niepodległości. Były też wzruszające wiersze o Polsce. Całość podkreślił i podsumował koncert pieśni patriotycznej, do której chętnie przyłączyli się przybyli goście. W ten bardzo uroczysty i podniosły sposób zakończono „Tydzień dla Niepodległej” w Krzyżanowie.
(materiał: SP Krzyżanów)