Uczcijmy poległych na Górach Borowskich!

Patronat Ministerstwa Obrony Narodowej, honorowa asysta Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Dęblina – już w najbliższą niedzielę (4 września) w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbędą się uroczystości upamiętniające walki na Górach Borowskich. Swoją obecność zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W bitwie na Górach Borowskich położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, poległo w kampanii wrześniowej aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń każdego roku na początku września u stóp znajdującego się tam pomnika organizowane są uroczystości patriotyczne.
W tym roku będą one miały niezwykle podniosły charakter. Swoją obecność zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który objął uroczystości honorowym patronatem. Asystę wojskową zapewni Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa, natomiast muzycznie uświetni obchody Orkiestra Wojskowa z Dęblina.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00. Będzie msza polowa, okolicznościowe przemówienia, apel poległych i salwa honorowa.
Dzień wcześniej (3 września) upamiętniać wydarzenia sprzed 77 lat będzie Bełchatów. O godz. 17.00 mszą świętą rozpoczną się uroczystości patriotyczne w Grocholicach. O 19.30 zaś odbędzie się prelekcja na temat obrony Gór Borowskich w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
Na uroczystości serdecznie zapraszają wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek oraz prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Warto dodać, że tydzień później (10 września 2016r., w sobotę) z Woli Krzysztoporskiej ruszy VII Pieszy Rajd na Góry Borowskie organizowany przez Szkolne Koło Turystyczne ze Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej. Zgłoszenia do 9.09.2016 r. do opiekunów SKKT.