Uczcili Wyklętych

Młodzież na grobie Danielaka - jednego z wyklętych

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej 1 marca uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Uczniowie wolskiej szkoły mogli sobie przypomnieć postaci i wydarzenia skazane na zapomnienie przez komunistyczną cenzurę, oglądając galerię wystawioną w pierwszym tygodniu marca na szkolnym korytarzu.
Ponadto 1 marca uczniowie klasy VIb z wychowawcą Lucyną Lasek udali się na miejscowy cmentarz, aby uczcić lokalnego bohatera antykomunistycznego podziemia. Nauczycielka przedstawiła krótko jego biografię, a następnie w ciszy uczniowie zapalili „znicz pamięci”. Chętni uczniowie klas V-VIII przygotowali prace do wojewódzkiego konkursu plastyczno-historycznego pn. „Żołnierze wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, którego głównym organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu).
– Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w przedsięwzięcie – dodaje Lucyna Lasek.

Fot. SP Wola Krzysztoporska