Uczennice z Gomulina przywracają pamięć o pośle Bogusławskim

Uczennice III klasy Gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie – Angelika Malicka i Patrycja Marczak – przywracają pamięć o Aleksandrze Bogusławskim – działaczu społeczno-politycznym, nauczycielu, publicyście.

W ramach projektu, którym ubiegają się o udział w obradach XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, postanowiły przybliżyć sylwetkę lokalnego polityka i działacza społecznego. Stworzyły nie tylko stronę i facebookowy profil mu poświęcony, ale i zaprosiły na spotkanie, które odbyło się 5 kwietnia w Woźnikach.
– Po przeanalizowaniu tematu tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży nasz wybór padł na Aleksandra Bogusławskiego. Działania rozpoczęłyśmy od przeprowadzenia ankiety. 18 marca zapytałyśmy mieszkańców Gomulina i pobliskich wsi, czy wiedzą kim jest Aleksander Bogusławski. Na 50 zapytanych osób , jedynie 5 posiadało dość dużą wiedzę na temat jego działalności, 10 deklarowało, że coś o nim słyszało, natomiast pozostałym ten człowiek był zupełnie nieznany. Wyniki ankiety pokazały nam jasno, że wiedzę o tym wspaniałym człowieku trzeba rozpowszechnić, aby stał się znany wszystkim mieszkańcom naszej gminy. 22 marca poprosiłyśmy lokalnego historyka, a w dodatku rodzinę Aleksandra Bogusławskiego pana Wojciecha Kamińskiego, o przybliżenie nam losów posła. To spotkanie sprawiło, że byłyśmy już pewne naszego wyboru i wiedziałyśmy, że ten człowiek był naprawdę warty uwagi – mówią Angelika Malicka i Patrycja Marczak. – Stwierdziłyśmy, że portal społecznościowy, jakim jest Facebook, pomoże nam w tym. Utworzyłyśmy stronę poświęconą temu posłowi. Znajdują się na niej jego zdjęcia, jego biogram i wiele innych informacji. W tym momencie ma już ona ponad 160 polubień, a niektóre posty docierają nawet do 910 osób.
Uczennice zrobiły też ulotki, na których znalazły się wszystkie najważniejsze informacje, zdjęcie Bogusławskiego oraz link do strony internetowej. – Drukarnia Interdruk sp. z. o.o. zasponsorowała nam powielenie agitek. Dzięki temu rozłożyłyśmy je w przychodni lekarskiej w Gomulinie, w Gminnych Bibliotekach Publicznych w Gomulinie i w Woźnikach oraz w Urzędzie Gminy w Woli Krzysztoporskiej. Następnym krokiem, jaki uczyniłyśmy, było poszukanie innych sojuszników. Nasze poszukiwania zakończyły się sukcesem. Pozyskałyśmy wsparcie firm jubilerskich Robert-Rubin, Silver-Top, Puls oraz Firma Remserwis Arkadiusz Zieliński. Poparli nas też radni powiatu piotrkowskiego: Elżbieta Ościk, Sylwester Ossowski i Ryszard Cieślak – dodają uczennice.
5 kwietnia w Woźnikach odbyło się spotkanie, na które zaproszono rodzinę posła: Beatę Kopeć i Jana Cieślaka. Wśród gości znaleźli się m.in. również: Sylwester Ossowski, Ryszard Cieślak, przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzata Gniewaszewska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach Paulina Dziadczyk, sołtys Woźnik Jadwiga Kauc, przewodnicząca Koła Gospodyń w Woźnikach Nina Fredyk, przedstawiciel Straży Pożarnej Marcin Piekarski, kierownik biblioteki w Woli Krzysztoporskiej Joanna Filipek. – Dzięki uprzejmości pani Edyty Michalak, która udostępniła nam miejsce, prelekcja odbyła się 5 kwietnia o godzinie 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Woźnikach. Wybrałyśmy to miejsce, gdyż w młodości nasz bohater uczęszczał do lokalnej szkoły w Woźnikach. Na konferencję przybyło prawie 30 osób. Wśród gości nie zabrakło również dzieci i młodzieży dodają Angelika Malicka i Patrycja Marczak.
Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego wsadzenia grabu Aleksandra. – Wybrałyśmy to drzewo, ponieważ jest ono symbolem siły charakteru, pokonywania przeszkód wytrwałości w decyzjach i działaniach. Właśnie taki był nasz bohater – ambitny, uparty i dążący do celu. Każdy z przybyłych mógł pomóc w zasadzeniu żywego pomnika, dorzucając swoją grudkę ziemi. Pod grabem znajduje się tabliczka przymocowana do kamienia z napisem „GRAB ALEKSANDER posadzony ku pamięci Aleksandra Bogusławskiego – publicysty, nauczyciela, polityka”, ufundowana przez firmę Remserwis Arkadiusz Zieliński – mówią uczennice, które zebranym opowiedziały później o życiu i działalności posła wywodzącego się z naszej małej ojczyzny, a na koniec przeprowadziły test z wiedzy z nagrodami.
A na zakończenie był tort z wizerunkiem Bogusławskiego i dyskusja przy kawie na temat tej zasłużonej postaci.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Woźnikach znajduje się portret Aleksandra Bogusławskiego wykonany przez Milenę Pawlak.