Uczniowie z Krzyżanowa zbudowali bolid F1 i wrócili z nagrodą

Drużyna Accelerated Racing ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie

Drużyna Accelerated Racing ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie wzięła udział w Finałach Krajowych F1 in Schools, które odbyły się 14 maja 2023 r. w Zatoce Sportu na Politechnice Łódzkiej. I – co ważne – wróciła z nagrodą Judges Choice.

– Ten konkurs to rewelacyjna zabawa – twierdzą uczestnicy projektu. – Wyścigi są bardzo spektakularnym widowiskiem przyciągającym wielu obserwatorów. Rywalizacja polegała na budowie miniaturowego bolidu F1 przyszłości.

Uczniowie: Paweł Sima, Franciszek Adamek, Patryk Stus, Mateusz Michalak i Mikołaj Maszczyk zaprojektowali bolid z wykorzystaniem oprogramowania CAD, do projektowania wspomaganego komputerowo i produkcji wspomaganej komputerowo.

Wymyślili nazwę zespołu i rozdzielili role (inżynier projektu, inżynier produkcji, manager ds. zasobów, osoba odpowiedzialna za sponsoring oraz marketing i projekt graficzny). Samochód musiał spełniać wymagania techniczne określone w regulaminie konkursu. Bolidy są napędzane skompresowanym powietrzem, które wydobywa się z pojemnika na pokładzie samochodu. Takie konstrukcje osiągają prędkość ponad 75 km/h.

W zawodach nie chodziło tylko o zbudowanie najszybszego bolidu. Chłopcy mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania związane z motoryzacją i inżynierią, ale również pozyskać umiejętności zarządzania projektem, marketingowe (pozyskanie sponsorów i promocja drużyny w social mediach), nauczyć się pracy zespołowej, tworzenia innowacji i komunikacji. Udział w konkursie oznaczał również konieczność przygotowania prezentacji na temat swojego projektu.

Drużynie udało się pozyskać następujących sponsorów: EuroVeg Kamil Krasoń, LennyLamb, Arpaprint.pl, An-Decoris, PATRO HOME, Sprzedaż Kruszywa Stus Janusz, którym serdecznie dziękują.

Z pierwszych zawodów F1 in Schools Poland chłopcy wrócili z nagrodą Judges Choice, czyli dla drużyny, która zrobiła na sędziach największe wrażenie.

Teraz zasłużony odpoczynek, ale chłopcy już myślą o udziale w kolejnej edycji tych ekscytujących zawodów.

Przypomnijmy, że F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii 23 lata temu, jest aktualnie obecny w ponad 26 tys. szkół w 51 krajach. Jest to również jedyna globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży. Uczniowie podczas konkursu mieli okazję zbliżyć się do środowiska Formuły 1, co jest inspiracją do dalszego rozwoju umiejętności i wiedzy w zakresie motosportu na światowym poziomie.

Fot. SP Krzyżanów