W 80. rocznicę uczcili pomordowanych w Woli Rokszyckiej

Uczestnicy uroczystości podczas mszy przy obelisku

„Miejsce uświęcone krwią poległych bohaterów – partyzantów 5. Kompanii 2 B pp AK i mieszkańców wsi Wola Rokszycka we wspólnej walce z okupantem hitlerowskim” – taki napis brzmi na obelisku w Woli Rokszyckiej, przy którym 15 czerwca zebrali się mieszkańcy, by w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń oddać cześć pomordowanym.

Przypomnijmy! To właśnie w lesie w Woli Rokszyckiej 15 czerwca 1944 roku w wyniku egzekucji niemieckiej poprzez rozstrzelanie zginęli mieszkańcy wsi oraz partyzanci.
Na pomniku uhonorowani zostali polegli:

Jan Ciesielski
Józef Ciesielski
Stanisława Ciesielska
Józef Filip
Jan Kamiński
Józef Kamiński
Józef Wnuk
Jan Zieliński

Sobotniej uroczystości towarzyszyła msza święta odprawiona przez ks. Grzegorza Cierlińskiego. Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych – przewodnicząca Rady Gminy Kamila Kaczorowska i wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, mieszkańcy Woli Rokszyckiej reprezentowani przez sołtysa Krzysztofa Gruchałę i przewodniczącą KGW Karolinę Dryżek, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bujnach z dyrektor Bogusławą Bajerowską, sołtys Rokszyc Piotr Skupień, a śpiewem uroczystość uświetniły Pasjonatki. Cześć poległym oddali także mieszkańcy pobliskich miejscowości.

A tuż po patriotycznych uroczystościach przy Domu Ludowym w Woli Rokszyckiej zorganizowano piknik rodzinny, by – jak mówią mieszkańcy – cieszyć się z wolności i pokoju, za które to wartości 80 lat wcześniej oddali życie polegli bohaterowie.
Na zdjęciach uczestnicy uroczystości przy obelisku w Woli Rokszyckiej.

Fot. Anna Wiktorowicz