W budynku OSP Krzyżanów wybuchł pożar

Przypadkowy przechodzień zauważył dym wydobywający się z budynku OSP w Krzyżanowie. Zawiadomił straż pożarną. Z budynku trzeba było ewakuować kilka osób, niektóre w stanie ciężkim. Na szczęście to były tylko ćwiczenia zorganizowane przez Zarząd Gminny OSP w Woli Krzysztoporskiej w uzgodnieniu z Komendą Miejską PSP w Piotrkowie Trybunalskim.

W ćwiczeniach wzięło udział pięć jednostek: OSP Krzyżanów, OSP Bogdanów, OSP Krężna, OSP Majków Duży i OSP Bujny. Był to przegląd gotowości bojowej jednostek zorganizowany w formie ćwiczeń z użyciem środków i sprzętu gaśniczego.
Całością akcji dowodził komendant gminny OSP Mirosław Jakubczyk, a obserwatorami z ramienia Zarządu Gminnego OSP byli: prezes Grzegorz Konecki i wiceprezesi Wojciech Kamiński i Robert Cieślik. Koordynatorem ćwiczeń z ramienia PSP był naczelnik brygadier Jan Mielczarek, a obserwatorami – komendant miejski PSP st. kpt Jakub Rytych i st. kpt Piotr Kaźmierczak.
Akcję obserwowali też przedstawiciele gminy – wójt Roman Drozdek i inspektor Jan Czubała.
Ćwiczenia rozpoczęły się od sygnału od przypadkowego przechodnia o wydobywającym się dymie z budynku strażnicy OSP w Krzyżanowie. Jako pierwsza na miejsce przybyła lokalna jednostka. Okazało się, że z zadymionego, objętego pożarem budynku ewakuować trzeba kilkanaście osób, w tym kilka nieprzytomnych, z ciężkimi poparzeniami. Była też ofiara śmiertelna. Strażacy udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym i wzywają posiłki. Do akcji włączają się ochotnicy z Krężnej, Majkowa Dużego oraz Bujen i kontynuują działania ratowniczo-gaśnicze.
Jednocześnie tuż za budynkiem strażacy muszą usunąć powalone drzewo, by dojechać do palącej się sterty słomy, którą wkrótce udaje się ugasić.
Warto dodać, że po raz pierwszy w ćwiczeniach bojowych wzięła udział kobieta – Marzena Krawędek z OSP Bujny.
Po ćwiczeniach bojowych dokonano przeglądu jednostek, podsumowano akcję, a część strażaków przystąpiła do sprawdzianu teoretycznego. Nagrodą dla zwycięzcy – a okazała się nim OSP Krzyżanów – była piła spalinowa ufundowana przez KRUS Piotrków Trybunalski, a wręczyła ją kierownik piotrkowskiej palcówki KRUS Katarzyna Miśkiewicz.

Fot. Anna Wiktorowicz