W Bujnach uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie w mundurach

Apelem poległych i biegiem Tropem Wilczym 1 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach uczczono Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych.

Święto obchodzone od 2011 roku jest wyrazem hołdu wobec żołnierzy drugiej konspiracji, podziemia niepodległościowego, walczących po II wojnie światowej o wolną i demokratyczną Polskę. Niezłomni sprzeciwiali się sowietyzacji Polski i do końca pozostali wierni wartościom, o które walczyli. Choć mieli być wyklęci z pamięci Narodu, dziś nie są zapomniani. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują Ci, po których miał nie pozostać żaden ślad… Żołnierze Wyklęci zajmują dziś należne im miejsce i szacunek w zbiorowej pamięci Polaków.
W szkolnej uroczystości w hołdzie Niezłomnym wzięli udział zaproszeni goście: wicestarosta powiatu piotrkowskiego Dariusz Magacz, zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska Mieczysław Warszada, porucznik Wojciech Arwajar, przedstawiciel Batalionu Logistycznego w Tomaszowie Mazowieckim oraz plutonowy Tomasz Michalak, przedstawiciel 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Apel rozpoczął się przemarszem klas mundurowych. Minutą ciszy wyrażono solidarność i poparcie dla narodu ukraińskiego.
Uroczysty apel w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym prowadził uczeń klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego Oliwier Wiernicki.
Nikola Drozdek z klasy I OPW i Kacper Łągwa z klasy III LOW przedstawili rys historyczny związany z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz zaprezentowali postaci najbardziej znanych i zasłużonych bohaterów podziemia niepodległościowego.
Apel Pamięci ku czci Poległych poprowadził Karol Spadło – również uczeń klasy I OPW.
O godzinie 13.00 rozpoczęła się X edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym, w którym wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja , nauczyciele i uczniowie szkoły oraz uczniowie szkoły podstawowej z Bujen.
Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów, co ma wymiar symboliczny. Nawiązuje do roku 1963, kiedy zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Bieg zakończył się uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród.
Pierwsza dziesiątka z najlepszymi wynikami otrzymała nagrody książkowe, a zwycięzcy dodatkowo nagrody rzeczowe.
Lista nagrodzonych :
1. Jakub Misztela – SP Bujny
2. Franciszek Sianos – SP Bujny
3. Bartosz Kubicki – IV TW
4. Kacper Bednarek – I OPW
5. Kacper Grzywacz – SP Bujny
6. Szulc Hubert nauczyciel przedmiotów leśnych
7. Michał Urbaniak – III LOp g
8. Patryk Chrząstek – SP Bujny
9. Karolina Wieczorek – III LOp sp
10. Małgorzata Turniak – III LOp sp
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Mirosława Kaczmarek-Michalak podziękowała za przygotowanie apelu ku czci Żołnierzy Wyklętych organizatorom: Dorocie Szeidl, Tomaszowi Woźniakowi, Anecie Mielczarek i Jolancie Kordowiak.

Fot. ZS CKZ Bujny