W Gąskach otwarto nowy Dom Ludowy

Uroczyste przecięcie wstęgi, artystyczny program na ludową nutę i wreszcie wspólna, integracyjna zabawa towarzyszyły 22 września otwarciu nowo powstałego Domu Ludowego w Gąskach.

Mieszkańcy Gąsek długo czekali na taki obiekt w swojej wsi. Właśnie za tę cierpliwość, a jednocześnie konsekwentne i solidarne dążenie do celu dziękował wójt gminy Roman Drozdek, przekazując w ręce mieszkańców nowoczesny obiekt, w którym wreszcie będą mogli się spotykać, organizować zabawy integracyjne czy działać w lokalnych stowarzyszeniach (KGW). – Ten budynek oddajemy do użytku w niezwykłym roku – 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech będzie on pomnikiem, naszym wkładem w budowę niepodległej ojczyzny z silnym, zintegrowanym społeczeństwem. Wierzę, że znajdzie tu miejsce każdy, kto będzie chciał się zaangażować w społeczną działalność – mówił Roman Drozdek.
Historię starań o powstanie obiektu przedstawiła sołtys wsi Zofia Renasik, która wraz z radnym Dariuszem Pytką i przewodniczącą KGW Gąski Julią Filipek witała przybyłych gości. A byli wśród nich m.in.: przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka, wójt Roman Drozdek, jego zastępca Mieczysław Warszada, radni, sołtysi i przedstawiciele sąsiednich wsi i wreszcie duże grono mieszkańców Gąsek.
Uroczystości rozpoczęto od symbolicznego przecięcia wstęgi, które poprzedziło występy dzieci i nieco starszych, ale nie mniej uzdolnionych gąskowian. Piosenki z tekstem napisanym właśnie na tę okoliczność wzbudziły duży entuzjazm wśród zgromadzonych.
Ciepłe słowa do mieszkańców skierował ksiądz proboszcz parafii Bujny Jerzy Petera, który poświęcił nowy budynek, a całość uświetniła orkiestra dęta Suchcice i Okolice.
Wszyscy, którzy z mieszkańcami Gąsek przyszli świętować oddanie obiektu do użytku, zaproszeni zostali przez gościnnych gospodarzy na wspólną biesiadę okraszoną nie tylko doskonałymi potrawami przygotowanymi przez panie z KGW, ale i wspólnym śpiewaniem oraz tańcami przy dźwiękach serwowanych przez DJ-a Miśka (Jarek Miśkiewicz).

Przypomnijmy, że nowo powstały budynek ma powierzchnię użytkową: 430,15 m kw., a jego głównymi elementami są: sala główna (ponad 143 m kw.) z zapleczem kuchennym oraz sanitarnym, druga mniejsza sala (prawie 53 m kw.), pomieszczenie biurowe (11,55 m kw.) oraz kotłownia.
Pieczę nad jego użytkowaniem sprawować będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Gąskach.
Budowa nowego Domu Ludowego w Gąskach kosztowała 1.351.568 zł.