W Gomulinie świętowali niepodległość

Radośnie i uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W piątek, 8 listopada punktualnie o godz. 11:11 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie zrobili to razem z ponad 4 mln uczniów w całej Polsce.

– Tym samym włączyliśmy się do akcji „Szkoła Do Hymnu” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży, której celem było wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku do polskich symboli narodowych – mówią nauczyciele, którzy przygotowali uroczystość: A. Czerwińska, E. Maciołek, J. Sobutkowska, P. Filipek.
Podczas uroczystości młodzież poznała także historię polskiego hymnu narodowego oraz innych pieśni patriotycznych, które rozbrzmiały podczas spotkania. Oprócz tego każda klasa miała do wykonania zadanie: sformułować i zapisać na arkuszu jeden obowiązek współczesnego Polaka wobec Ojczyzny. Przypięte do tablicy prace uczniów zostały odczytane. Wśród zapisanych powinności, jakie mamy wobec Polski, znalazły się m.in.: znajomość historii Polski, umiejętność śpiewania pieśni narodowych, dbanie o tradycje. Dodatkową atrakcją uroczystości był konkurs wiedzy o Polsce, w którym zwyciężyła klasa VII a. W nagrodę otrzymała tort w barwach narodowych.
A 12 listopada 2019 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Mali aktorzy (uczniowie klas drugich) zabrali widzów w historyczną podróż od legendarnego Lecha, poprzez rozbiory Polski i utratę niepodległości, do czasów odzyskania przez Ojczyznę upragnionej wolności. To była ciekawa lekcja historii.
Podniosły charakter uroczystości podkreślały patriotyczne wiersze, pieśni i piosenki pięknie wykonane przez małych artystów. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Polski i zostali zaproszeni na słodki poczęstunek – ciasteczka w barwach narodowych. Uczniowie klas drugich zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Uroczystość przygotowały panie L. Cienkowska i K. Tosiek.

Fot. SP Gomulin