W Kozierogach mają miejsce do zabawy i rekreacji!

Nowy kompleks rekreacyjno-sportowy w Kozierogach oficjalnie otwarty. To kolejny taki obiekt na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Ten rok zamknie się liczbą 21 takich stref aktywności i zabawy. Oznacza to, że już co drugie sołectwo na terenie gminy Wola Krzysztoporska może się cieszyć z tego typu miejsca!

Plac zabaw dla dzieci, siłownia dla dorosłych, ławeczki, zieleń, a wszystko ogrodzone. Taki nowoczesny obiekt powstał tuż przy Domu Ludowym w Kozierogach. W ubiegłą niedzielę (14 października 2018) odbyło się jego uroczyste otwarcie. Świętowano także zakończenie remontu Domu Ludowego, który wspólnymi siłami przeprowadził samorząd i sami mieszkańcy.

Z nowego miejsca do rozwijania aktywności fizycznej dla młodszych i starszych cieszy się cała społeczność wsi. Na uroczystości otwarcia, którą poprowadzili sołtys wsi Władysław Matyjaszczyk i przewodnicząca KGW Anna Matyjaszczyk, pojawiło się duże grono mieszkańców. Byli też zaproszeni goście. Wójt gminy Roman Drozdek gratulował mieszkańcom kolejnego spełnionego marzenia. Radości z nowego obiektu nie kryła także przewodnicząca Rady Gminy i jednocześnie radna z tego terenu Maria Głowacka. Fundusze na doposażenie Domu Ludowego przekazała z kolei Jolanta Kołacińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, pod którego pieczą działają Koła Gospodyń Wiejskich. Całość poświęcił ksiądz proboszcz parafii w Bogdanowie Wojciech Gonera. Podczas uroczystości obecni byli także sołtysi sąsiednich wsi i radni.
Mieszkańcy przygotowali dla gości nie tylko uroczysty obiad i tort, ale i wspólną zabawę trwającą do późnych godzin wieczornych. Wiersze i piosenki specjalnie przygotowane na tę uroczystość zadedykowały zebranym dzieci. Zaśpiewały także Pasjonatki.

Przypomnijmy, że na placu zabaw o powierzchni ok. 170 m2 znajduje się 6 urządzeń – huśtawka wagowa, huśtawka podwójna, karuzela tarczowa, bujak koń, bujak słoń, zestaw zabawowy. Rodzice swoje pociechy będą mogli obserwować, siedząc na 4 estetycznych ławeczkach, no chyba że będą chcieli poćwiczyć na znajdującej się obok siłowni zewnętrznej o powierzchni ok. 170 m2, gdzie skorzystać można z 5 sztuk urządzeń sportowych, takich jak: biegacz, krzesło do wyciskania, orbitrek, twister, wahadło. Cały kompleks został ogrodzony.
Kompleks w Kozierogach powstał w ramach projektu pn. „Budowa czterech placów zabaw z siłowniami na terenie miejscowości Blizin, Laski, Siomki, Kozierogi” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Jego wykonanie kosztowało 125.822 zł

Przypomnijmy, że tylko w tym roku w aż 13 miejscowościach na terenie gminy Wola Krzysztoporska powstaną nowe kompleksy rekreacyjno-sportowe. Razem wydamy na nie ponad 2 mln zł.

Z kolei w odnowienie pomieszczeń Domu Ludowego zaangażowali się sam mieszkańcy, którzy część prac wykonali w czynie społecznym. – Odnowione zostały pomieszczenia Kuchenne, kotłownia oraz 2 sale bankietowe, a także łazienki – mówi przewodnicząca KGW w Kozierogach Anna Matyjaszczyk. – W sali głównej oprócz farby został położony lakier, który będzie chronił ściany przed zabrudzeniami, w holu natomiast – tynk żywiczny. Kupione zostały również nowe firanki i ramy. Materiały budowlane sfinansował Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej, natomiast elementy dekoracyjne kupiło KGW. Mieszkańcy Kozierogów chętnie uczestniczyli w pracach remontowych. Dziś widać efekty wspólnej pracy. Tak jak mówi polskie przysłowie „Gdzie czworo, tam sporo” – dodaje przewodnicząca KGW.