W Parzniewicach pamiętali o „Wyklętych”

Tablica z wizerunkami "wyklętych", a przy niej uczniowie

Od kilku lat społeczność Szkoły Podstawowej w Parzniewicach włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. I tym razem 1 marca uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali różne przedsięwzięcia poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Podjęte przez nas działania przypominały o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Niezłomnych” zorganizowaliśmy szkolne wystawy, pokaz filmowy, a nauczyciele historii przeprowadzili warsztaty o „Żołnierzach Wyklętych”. Złożyliśmy też kwiaty pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich i na cmentarzu w Parzniewicach. W ramach zajęć uczniowie poznali bliżej historię związaną z losami żołnierzy niezłomnych, oglądali fragmenty filmów im poświęconych, m.in. film o jednej z najmłodszych ofiar komunistycznego terroru – Danucie Siedzikównie ps. „Inka”. Ponadto biblioteka szkolna przygotowała wydruk komiksu o Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka” – dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK oraz wystawę literatury poświęconej bohaterom „ostatniego powstania” – mówi Dorota Litych z SP Parzniewice.
Powyższe przedsięwzięcia zostały zgłoszone do projektu MEN w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które wpisują się w akcję „Szkoła pamięta”. – Godnie uczciliśmy pamięć zapomnianych bohaterów – dodają organizatorzy.

Fot. Dorota Litych SP Parzniewice