W Parzniewicach świętowali setną rocznicę odzyskania niepodległości

W Szkole Podstawowej w Parzniewicach już 9 listopada rozpoczęło się uroczyste świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ta niezwykle wzniosła i ważna dla każdego Polaka chwila została godnie upamiętniona przez uczniów i pracowników szkoły w Parzniewicach. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego. O godzinie 11: 11 można było usłyszeć go w całym kraju. W ten sposób Szkoła Podstawowa w Parzniewicach włączyła się do ogólnopolskiej akcji śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.
Uroczysta akademia z częścią artystyczną przygotowana przez Beatę Dzwonek przybliżyła młodszym uczniom skomplikowaną historię naszego państwa i uświadomiła, jak wyjątkowego święta są uczestnikami. O profesjonalną oprawę muzyczną zadbała Lidia Nicińska. Jej zespół wokalny Iskierki, godnie reprezentujący Szkołę Podstawową w Parzniewicach na licznych festiwalach i konkursach, przygotował wiele znanych i wzruszających pieśni patriotycznych. „My, pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Maszerują strzelcy” to tylko niektóre z pięknych utworów rozbrzmiewających tego wyjątkowego dnia w murach parzniewickiej szkoły. Całość doskonale komponowała się z perfekcyjną dekoracją wykonaną przez Lidię Brzozowską.
– Cieszy fakt, że wszyscy uczniowie okazali należyty szacunek obchodom mającym miejsce w szkole. Uroczysty galowy strój, do którego przypięto kotyliony wykonane przez Dorotę Litych, był tego dnia obowiązkowy nie tylko dla uczniów szkoły, ale dla każdego kochającego ojczyznę Polaka. To była wspaniała lekcja patriotyzmu – powiedziała po zakończeniu części artystycznej Adrianna Grela, dyrektor Szkoły Podstawowej w Parzniewicach. Przypomniała też uczniom szkoły, jak wiele zawdzięczają swoim przodkom i w jaki sposób mogą okazywać swój patriotyzm dziś – w czasach pokoju.
Nie był to jednak koniec ważnych wydarzeń związanych z obchodami setnej rocznicy powrotu naszego państwa na mapy Europy. Tuż obok pamiątkowej tablicy poświęconej polskim bohaterom wojennym posadzony został Dąb Niepodległości, symbol boskiej potęgi i długowieczności. Drzewo jest darem od Kamila Bojerowskiego P.P.U.H. s.c. Danuta, Jerzy, Kamil Bojarowscy Jarosty. Całość poprzedziła krótka modlitwa oraz przemówienie wygłoszone przez księdza Antoniego Górę. W sadzeniu drzewa brały udział Adrianna Grela – dyrektor Szkoły Podstawowej w Parzniewicach, Wioletta Krzesińska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Ewelina Gawłowska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Nad wszystkim czuwała delegacja chłopców z klasy VIII.
(materiał SP Parzniewice: tekst Marek Rękorajski, zdjęcia Karolina Stempień)