W ramach grantu zrobili ogrodzenie

Budowa ogrodzenia przed domem ludowym w Budkowie - Mzurkach

Sołectwo Mzurki jest jednym z siedmiu sołectw w gminie Wola Krzysztoporska, które uzyskały w tym roku dofinansowanie w postaci grantów w ramach programu „Sołectwo na plus” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Dotacja celowa uzupełniona o wkład własny gminy pozwoliła wykonać ogrodzenie placu sołeckiego.

Logo projekt wspólfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego; na górze herb województwa łódzkiegoŚwietlica wiejska położona jest w sołectwie Mzurki, pod adresem Budków 16c. Na placu sołeckim oprócz świetlicy znajduje się również nowy plac zabaw, z którego korzystają dzieci z okolicznych terenów. To właśnie ten teren został ogrodzony w ramach sołeckiego grantu.
– Wykonanie ogrodzenia znacznie zwiększyło bezpieczeństwo dzieci przebywających na placu zabaw, zwłaszcza, że znajduje się on przy ruchliwej drodze. Rodzice mogą spokojnie obserwować swoje pociechy bez stresu, że w każdej chwili mogą wybiec na jezdnię. Na placu zabaw jest czyściej, gdyż do tej pory plac zanieczyszczały zwierzęta. Znacznie łatwiejsza będzie też kontrola terenu obejmującego plac, na którym stoi również świetlica. Dzięki ogrodzeniu możliwe jest składowanie materiałów bądź sprzętów na terenie placu sołeckiego. Uchroni to przed ewentualnymi kradzieżami – cieszą się mieszkańcy.
Nowe ogrodzenie, którego długość wynosi 143 m.b., składa się z podmurówki betonowej o wysokości 25 cm oraz z siatki panelowej o wysokości 125 cm. Wykonane są również dwie bramy z metalowymi furtkami. Zastosowanie takiego typu ogrodzenia znacznie obniżyło koszty inwestycji. Ewentualna wymiana uszkodzonych elementów ogrodzenia jest bardzo prosta i możliwa do wykonania niektórych prac własnymi siłami.
Warto dodać, że mieszkańcy zaangażowali się w projekt poprzez wykonanie niektórych prac ziemnych w czynie społecznym. Podczas wszystkich prac lokalne KGW wspierały pracującą ekipę poprzez wykonywanie lżejszych prac oraz przygotowywanie posiłków i napojów dla robotników. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła wspaniała atmosfera społeczności lokalnej. Na zakończenie prac odbył się festyn dla mieszkańców, podczas którego wszyscy mogli zobaczyć nowe ogrodzenie.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to 35.693,50 zł. Pomoc finansowa z budżetu województwa łódzkiego to 10.000 zł, a pozostała kwota (25.693,50 zł) pochodzi z budżetu gminy Wola Krzysztoporska.

Fot. Sołectwo Mzurki