Warto było umierać za Ojczyznę?

Debatę pod takim hasłem przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej.

Szkoła Podstawowa im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej włączyła się w świętowanie jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z inicjatyw, która wchodzi w skład szkolnych przedsięwzięć nawiązujących do tego wielkiego, polskiego święta, była debata obywatelska pt. „Warto było umierać za Ojczyznę? Wolność przelana polską krwią”. Uroczyste spotkanie odbyło się 13 czerwca w jednej ze szkolnych sal. Patronat nad debatą objął wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

– Debata obywatelska była niekonwencjonalną lekcją wychowania obywatelskiego młodzieży. Dzięki niej uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest prawdziwa dyskusja i jakie są jej cele. Poprzez debatę przedstawiono młodzieży główny element systemu demokratycznego. Bez rozmów, bez wymieniania opinii, bez możliwości rozwiązywania konfliktów światopoglądowych w sposób pokojowy nie ma mowy o prawdziwej demokracji. Ponadto debata nawiązywała do dyskusji, którą wiek temu toczyli politycy, tworząc nową, polską państwowość. Organizatorzy przedsięwzięcia dążyli do tego, aby uczniowie zauważyli podobieństwa i różnice między dyskusją poszczególnych stron politycznych z początku XX wieku z tą, z którą mogą spotkać się niemal codziennie w mediach.

W roli prelegentów wystąpili przedstawiciele różnych środowisk. Goście m.in. przedstawiali własne spojrzenie na współczesny patriotyzm, rolę autorytetu w życiu młodego człowieka, kształtowanie poglądów przez media, a także odpowiedzieli na kluczowe pytanie, zawarte w temacie debaty. Na koniec sami uczniowie głosowali poprzez uniesienie białych lub czerwonych kartek, czy według nich miało sens przelewanie krwi polskich, historycznych bohaterów za naszą Ojczyznę.
(materiał: SP Wola Krzysztoporska)