Wola Krzysztoporska pod względem inwestycji najlepsza w powiecie

Nie tylko najlepiej w powiecie, ale i bardzo wysoko w kraju (158 miejsce na 1547 gmin wiejskich) plasuje się gmina Wola Krzysztoporska pod względem inwestycji. Tak wynika z rankingu pn. „Inwestycje samorządowe 2016–2018” opublikowanego przez „Wspólnotę” – jedno z najbardziej opiniotwórczych czasopism poświęconych samorządom.

Budowa 17 km sieci kanalizacyjnej za ponad 20 mln zł, 21 kompleksów sportowo-rekreacyjnych składających się z placów zabaw i siłowni, budowa czy modernizacja domów ludowych będących centrami kultury i działalności lokalnych stowarzyszeń, kilometry wyremontowanych dróg gminnych – to m.in. te inwestycje pozwoliły gminie Wola Krzysztoporska znaleźć się na 158 miejscu spośród 1547 gmin wiejskich w kraju. To najlepsza pozycja pośród wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego. Za nami znalazły się: Czarnocin (243 miejsce), Grabica (393), Aleksandrów (617), Ręczno (648), Moszczenica (797), Gorzkowice (815), Łęki Szlacheckie (826), Rozprza (1321). W kategorii „miast innych” Wolbórz zajął 107 miejsce (wśród 597 podobnych miast), a Sulejów 462. Ale licząc nawet te dwa miasta, i tak gmina Wola Krzysztoporska wydała najwięcej na inwestycje, licząc per capita, czyli na mieszkańca, a dokładnie 1156,38 zł. Dla porównania Wolbórz wydał 1008,09 zł, Czarnocin 1025,55 zł, a Rozprza 361,44 zł.

Siłownia i plac zabaw w Krężnej-Kolonii. Takich obiektów jest w gminie 21.

Co daje gminie Wola Krzysztoporska tak dobrą pozycję?
– Przede wszystkim umiejętność pozyskiwania dotacji ze wszelkich dostępnych źródeł – krajowych i zagranicznych. To jest recepta na sukces inwestycyjny – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – A poza tym rygorystyczna polityka dotycząca głównie wydatków bieżących. To pozwala zgromadzić środki niezbędne na wkład własny do przedsięwzięć, które otrzymały dofinasowanie zewnętrzne. Ważne jest też planowanie i przygotowywanie projektów koniecznych do wykonania inwestycji i aplikowania o środki zewnętrzne – dodaje wójt gminy.

Warto dodać, że dofinansowanie ze środków zewnętrznych dla gminy Wola Krzysztoporska w latach 2016-2018 wyniosło ponad 13 mln zł.

W województwie łódzkim Wola Krzysztoporska znalazła się na 16 miejscu (na 132 gminy wiejskie), a wyprzedzają nas przede wszystkim gminy górnicze – m.in.: Kleszczów, Rząśnia, Sulmierzyce, Szczerców.
Powiat piotrkowski z kolei znalazł się w rankingu na 179 miejscu (na 314 powiatów w Polsce) i na inwestycje – licząc na mieszkańca – wydał 151,61 zł (najlepsze powiaty wydają ponad 500 zł).
Całe zaś województwo łódzkie wypada niestety najgorzej w kraju, od lat zajmując ostatnią pozycję.

Dom Ludowy w Mąkolicach

Jak mówią autorzy podsumowania – Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Julita Łukomska, adiunkt w tej samej katedrze – ranking wydatków inwestycyjnych to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce.