„Woźniczanki” na Kongresie KGW

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Woźniki „ Woźniczanki” 19 maja wzięły udział w I KONGRESIE KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH w Opocznie.

W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób. Uroczystość otworzyła msza święta odprawiona przez ks. Przemysława Wójcika. Po niej o uruchomionym w ubiegłym roku rządowym wsparciu dla kół mówiła Agnieszka Clarey, dyrektor Departamentu Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich odbył się po raz pierwszy. Jego głównym organizatorem była fundacja „Dar dla Potrzebujących” oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, a współorganizatorem – powiat opoczyński.
– Kongres jest doskonałą okazją do kultywowania tradycji ludowej regionu – podkreślała Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Impreza ma służyć propagowaniu kultury wiejskiej, integracji środowiska wiejskiego i jest wspaniałym pretekstem do rozwijania więzi społecznych – dodała.
– To, że serce Polski bije na wsi, wiemy. Ale dzięki działalności KGW, bije jeszcze mocniej – mówiła w Opocznie Joanna Kopcińska, sekretarz stanu w kancelarii premiera, rzeczniczka rządu. Joanna Kopcińska przypomniała o niedawno przyjętych rozwiązaniach prawnych, które pozwoliły na dofinansowanie działalności kół gospodyń wiejskich. Zapowiedziała kolejne działania rządu na rzecz kół. Mają one pozwolić na większe wykorzystanie potencjału i energii kobiet.
– Panie z kół gospodyń wiejskich, jak większość kobiet w Polsce, potrafi zrobić naprawdę wszystko. Co jest najważniejsze w kołach gospodyń wiejskich, to działalność społeczna bardzo potrzebna lokalnym środowiskom, bardzo potrzebna wsi, szczególnie małym społecznościom, które często są tak bardzo pozostawiane z boku . My kobiety gospodarne i wyjątkowe musimy być motorem napędowym polskiej wsi, naszych małych Ojczyzn – powiedziała Nina Fredyk , przewodnicząca KGW Woźniki „ Woźniczanki”
Podziękowania do gospodyń skierował także poseł Robert Telus. Do Opoczna przyjechali także Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski. Kongres odbył się w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Tu regionalnymi przysmakami częstowały uczestników uroczystości opoczyńskie gospodynie.
Dopełnieniem kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się Drzewiczanie i Mali Drzewiczanie. Uroczystość zakończył występ Krystyny Giżowskiej.
(Tekst i fot.: KGW Woźniki)