Woźniki mają monografię

Fragment okładki książki: "Woźniki - nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia". Drzewo, a za nim chata - wszystko w szarych odcieniach

„Woźniki – nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…” – tak brzmi tytuł wydanej właśnie książki autorstwa pań Danuty Stępień i Joanny Sobutkowskiej. To ponad 270 stron niezwykłej historii miejscowości i związanych z nią ludzi.

Okładka książki: "Woźniki - nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia". Drzewo, a za nim chata - wszystko w szarych odcieniach– Pomysł opracowania monografii Woźnik i Woźnik Kolonii pojawił się na początku 2018 r. Początkowo miała to być niewielka broszura oparta na dostępnych kronikach, jednak w miarę zagłębiania się w dzieje miejscowości pojawiało się coraz więcej znaków zapytania, luk, które należało uzupełnić, poza tym zweryfikować dotychczas zebrany materiał w oparciu o historyczne fakty, a takie można odnaleźć w archiwach, licznych publikacjach wymienionych w bibliografii. Z biegiem czasu odkrywana historia stawała się coraz bardziej ciekawa, dlatego ten rozdział stale się rozrastał i nadal nie jest definitywnie zakończony – mówi jedna z autorek, Danuta

Autorki książki Danuta Stępień i Joanna Sobutkowska - kilka słów o nich
Autorki książki

Stępień. – Do współpracy włączyło się bardzo wielu mieszkańców Woźnik, Woźnik Kolonii oraz innych miejscowości, absolwentów Szkoły Podstawowej w Woźnikach, zarówno młodszych, jak i starszych, także tych, których korzenie tkwią w Woźnikach, ale z różnych przyczyn historycznych, rodzinnych czy zawodowych musieli wyjechać daleko stąd i poszukać dla siebie innego miejsca, również poza granicami kraju. Wspólnie z panią Joanną Sobutkowską pozyskałyśmy bogaty materiał, który ocala od zapomnienia ludzi, zdarzenia, miejsca. Mamy nadzieję, że ta monografia, mająca charakter dokumentalny, ale i refleksyjny, przyczyni się do przybliżenia wiedzy o historii i teraźniejszości naszej małej ojczyzny, kultywowania tradycji i obyczajów, pomoże w wychowywaniu dzieci oraz młodzieży w oparciu o najważniejsze, ponadczasowe wartości – dodaje Danuta Stępień.
Wydanie książki zostało sfinansowane przez mieszkańców Woźnik, Woźnik Kolonii, Mzurek i innych miejscowości. W znacznym stopniu zawdzięczamy je osobistym staraniom prezesa Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach – pana Ryszarda Cieślaka, całej Rady i członków Fundacji oraz dotacji przyznanej przez Zarząd Województwa Łódzkiego w składzie: marszałek – Grzegorz Schreiber, wicemarszałkowie – Zbigniew Ziemba i Piotr Adamczyk.
Gorąco polecamy tę lekturę, która już wkrótce dostępna będzie w bibliotekach na terenie gminy Wola Krzysztoporska.

ogo dotacje łódzkie na plus i herb województwa łódzkiego