Wspólne chwile z seniorami i KGW Poraj

zdjęcie grupowe uczestników spotkania - seniorów i członkiń KGW Poraj

W piątek, 12 maja w Domu Ludowym w Parzniewicach odbyło się spotkanie dla seniorów zorganizowane przez KGW Poraj. Było pierwszym z trzech organizowanych w ramach projektu Danie Wspólnych Chwil Fundacji Biedronki.

– Spędziliśmy czas w przemiłej atmosferze. Młodsze pokolenie przywitało starszych kolegów uroczystym obiadem oraz kilkoma atrakcjami – mówi Anna Poczeczyńska, przewodnicząca KGW Poraj. – Nasi seniorzy wykazali się m.in. wiedzą na temat piosenek z lat młodości. Zaprezentowali również wiersze i piosenki, jakie śpiewało się kiedyś na biesiadach i potańcówkach. Wspomnieniom nie było końca. Był to czas wymiany doświadczeń i odświeżania znajomości. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania, o terminach których poinformujemy w najbliższym czasie.

Spotkania odbywają się w ramach programu „Danie Wspólnych Chwil”. Projekt polega na organizowaniu cyklicznych spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności i jest odpowiedzią na problem samotności osób starszych z małych miejscowości. Ma również zwracać uwagę na kwestię prawidłowego żywienia.
W I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z nich jest KGW Poraj, które będzie organizować cykliczne spotkania dla seniorów przy wspólnym posiłku, integrując ich i zachęcając do wyjścia z domu. Na spotkania mogą przyjść seniorzy z okolicy, którzy czują się samotni, chcieliby bliżej poznać sąsiadów lub po prostu spędzić czas w towarzystwie rówieśników.

Organizatorem programu jest Fundacja Biedronki, która finansuje produkty spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków, przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich e-Kod o wartości 4000 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka. Zapewnia także kompleksowe wsparcie merytoryczne. Koła uczestniczące w programie otrzymują poradniki i instrukcje, w tym wytyczne od dietetyka dotyczące przygotowania posiłków dla osób starszych.
– Jestem niezwykle podbudowany faktem, że po udanym pilotażu, w kolejnej I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział aż 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Oznacza to, że w całej Polsce będą się odbywały wspaniałe spotkania integrujące lokalną społeczność, a seniorzy, którzy pojawią się na nich, będą docenieni i zaopiekowani. Świadczy to również o ogromnej potrzebie takich spotkań oraz tym, że Fundacja Biedronki we właściwy sposób rozpoznała społeczną niszę, którą wypełnia program „Danie Wspólnych Chwil” – mówi Jakub Kuroń, ambasador projektu.

Fot. KGW Poraj