Wspólnie pod biało-czerwoną flagą

szpaler osób niosący biaąło-czerwoną flagę

Niosąc razem biało-czerwoną flagę, mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska pokazali, że wspólnota i tradycja są fundamentem odzyskanej przez Polskę 105 lat temu niepodległości.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej. Później niepodległościowy korowód mieszkańców przeszedł spod kościoła pod Urząd Gminy, niosąc 30-metrową, biało-czerwoną flagę. A poprowadziła go orkiestra dęta z Gomulina i druhowie OSP ze sztandarami, za którymi podążali samorządowcy, harcerze, uczniowie i wszyscy mieszkańcy, którym bliskie są patriotyczne tradycje.
Przy obelisku upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nastąpiła uroczysta zmiana warty, a samorządowcy i przedstawiciele wszystkich środowisk złożyli kwiaty.
Następnie korowód przemaszerował do Gminnego Ośrodka Kultury, by na sali widowiskowej wspólnie i uroczyście odśpiewać hymn państwowy, po którym słowa do zebranych skierował wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, przypominając trudną drogę do wolności.
– W tym szczególnym dniu warto sobie zadać jedno konkretne pytanie – „co dla nas oznacza termin wolność”. A wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Niestety dziś, pozamykani w swoich bańkach, najwyraźniej nie chcemy tego postrzegać w ten sposób. Coraz częściej, zamiast próby dialogu oraz siły argumentów, w przestrzeni publicznej pojawiają się odwołania do argumentów z użyciem siły. Na przestrzeni wszystkich tych lat nie tylko politycy, lecz także wielu rodaków uwierzyło, że odzyskanej wolności i niepodległości nie da się już utracić. Niestety nie zrozumieliśmy w porę głębi, jaką przedłożył nam wyjątkowy Polak św. Jan Paweł II, który ostrzegał, że wolność nie jest nam dana, ale zadana – mówił podczas swojego wystąpienia wójt Roman Drozdek.

Nie zabrakło także artystycznych wzruszeń i wspólnego śpiewania legionowych pieśni, które zabrzmiały ze sceny w wykonaniu Orkiestry Dętej z Gomulina i Kapeli Spod Dębu. Na scenie zaprezentowali się także laureaci II Gminnego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Póki Polska żyje w nas”.
A na koniec na scenie GOK pojawili się zwycięzcy XI Biegu Niepodległości, którym puchary wręczyli wójt Roman Drozdek, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska oraz Anna Otwinowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej, która współorganizowała to sportowe wydarzenie.

Na zdjęciach uczestnicy uroczystości niepodległościowych podczas uroczystego przemarszu i koncertu w Gminnym Ośrodku Kultury.

Fot. Anna Wiktorowicz