Wyjątkowe kobiety z gminy Wola Krzysztoporska

Wyróżnienia w kategorii Działalność Społeczna

Są wyjątkowe, aktywne i inspirują swoje środowisko do działania. 8 marca w Moszczenicy odbyła się Gala Kobiet Wyjątkowych Ziemi Piotrkowskiej, podczas której tytułem „Kobieta Wyjątkowa” wyróżniono niezwykłe panie, które swoją działalnością na rzecz lokalnej społeczności znacząco przyczyniły się do rozwoju powiatu piotrkowskiego. Znalazły się wśród nich także przedstawicielki gminy Wola Krzysztoporska.

Nagrody w plebiscycie przyznano w pięciu kategoriach, podkreślając zaangażowanie i wyjątkowy wkład kobiet w życie społeczności lokalnej. Do tytułu zgłoszonych zostało blisko 90 pań, a tytuły przyznano 31 osobom.

Wśród zgłoszonych znalazło się aż 10 kobiet z terenu gminy Wola Krzysztoporska. Tytuł „Kobiety Wyjątkowej” otrzymały dwie, a są to nominowane przez samorząd gminy Wola Krzysztoporska Aleksandra Kowalska i Beata Wieczorek.

Kobieta Wyjątkowa Działalności Społecznej

Aleksandra Kowalska z OSP Wola Krzysztoporska
Aleksandra Kowalska z OSP Wola Krzysztoporska
ALEKSANDRA KOWALSKA – druhna OSP Wola Krzysztoporska, jedyna w powiecie kobieta – kierowca wozu ratowniczo-gaśniczego!

Ola, mimo że jest jeszcze bardzo młodą osobą, z Ochotniczą Strażą Pożarną w Woli Krzysztoporskiej związana jest już od ponad 10 lat. Jako nastolatka reprezentowała Młodzieżową Drużynę Pożarniczą działającą przy OSP Wola Krzysztoporska w niemal wszystkich zawodach strażackich, by ostatecznie zostać kapitanem kobiecej drużyny pożarniczej.
Jak mówi – to chęć pomagania innym skłoniła ją do pozostania w straży i kontynuowania kolejnych etapów szkolenia – najpierw podstawowego kursu strażaka, a później – ku zdziwieniu kolegów z jednostki – zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi (kategoria C) i dodatkowego zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi (C+C1). Jednym słowem Ola może (i czyni to wielokrotnie) wyjeżdżać jako kierowca strażak na akcje ratowniczo-gaśnicze. Jednocześnie wciąż podnosi swoje kwalifikacje. W 2024 roku brała udział w szkoleniu wysokościowym (pod kątem działań ratowniczo-gaśniczych na wysokości). Poza tym, będąc świadkiem wielu tragedii i zdając sobie sprawę, jak często ludzkie życie zależy od sprawnej pomocy, zdecydowała się na studia z zakresu ratownictwa medycznego.
Swoją wiedzą i sporym już doświadczeniem chętnie dzieli się z młodymi kandydatami na druhów, uczestnicząc w szkoleniach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, motywując do działania i jeżdżąc na zawody z młodą kadrą.
Za to wyjątkowe zaangażowanie w 2024 r. otrzymała odznakę „Strażak Wzorowy”.
Jako prawdziwy społecznik razem ze swoją strażacką drużyną uczestniczy też w wielu uroczystościach ważnych dla lokalnej społeczności – tych parafialnych, patriotycznych, a nawet turystycznych (zabezpieczenie rajdów).
Podsumowując, Ola jako strażak nie tylko dba o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców ziemi piotrkowskiej, ale i angażuje się w pracę i bezinteresowną pomoc na rzecz lokalnej społeczności. Jest też niezwykłą inspiracją dla młodych (szczególnie dziewcząt), pokazując, że praca, zaangażowanie i wiara w siebie otwierają niezwykłe możliwości.

W tej kategorii nominowane były jeszcze: Edyta Michalak (Glina), Marianna Broniarczyk (Poraj), Barbara Broniarczyk (Poraj), Anna Poczeczyńska (przewodnicząca KGW Poraj).

Kobieta Wyjątkowa Sport i Zdrowie

Statuetka dla Beaty Wieczorek
Statuetka dla Beaty Wieczorek
BEATA WIECZOREK – animatorka ruchu turystycznego, założycielka stowarzyszenia „Aktywnie do Woli”

Z ruchem turystycznym związana jest od ponad 20 lat. Niestraszne są jej nawet ponad 100-kilometrowe rajdy po górach i tą swoją pasją do ruchu, aktywności, wędrowania stara się zarazić innych. Właśnie za to popularyzowanie turystyki w 2010 r. otrzymała srebrną odznakę PTTK „Zasłużona w pracy dla młodzieży”. To między innymi wynik pracy (od roku 2005) w Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym działającym przy SP w Woli Krzysztoporskiej.
Pani Beata jest też współautorką questu „Borowska Reduta” w atrakcyjny sposób łączącego turystykę pieszą z poznawaniem lokalnej historii.
Podczas wielu lat swojej aktywności zorganizowała niezliczoną ilość rajdów (rajd „Borowska Reduta” miał już 12 odsłon, rajdy mikołajkowe, rajdy rowerowe, spływy kajakowe).
Zwieńczeniem tych wszystkich działań, a właściwie podniesieniem ich na kolejny poziom jest powołanie do życia przez panią Beatę w 2024 r. stowarzyszenia „Aktywnie do Woli”.
Stowarzyszenie postawiło sobie za cel promocję aktywności fizycznej i turystyki, popularyzację aktywnego spędzania wolnego czasu wśród osób ze wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Organizowane przez nie wydarzenia łączą poznawanie uroków regionu, przyrodę, integrację społeczną, historię. Ważnym elementem jest też organizowanie mieszkańców, wspólne planowanie wydarzeń, budowanie więzi społecznych i promocja regionu. Przykładem jest chociażby organizacja pieszego rajdu „Przez pola i lasy”, który w ubiegłym roku zgromadził ponad stu uczestników, ale także zaangażował w przygotowania wielu wolontariuszy (harcerze, strażacy, KGW), łącząc całe środowisko i skupiając wokół wspólnego celu. W tym roku odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia w rozszerzonej formule (piechurzy będą mieli do wyboru dwa dystanse -22 lub 40 km).
Na rok 2025 stowarzyszenie pani Beaty zaplanowało zresztą aż 9 wydarzeń związanych z aktywnym spędzaniem czasu i szeroko rozumianą rekreacją.

Kobieta Wyjątkowa Kultury
Tu nominację otrzymały: Monika Braun (Majków Duży) i Aldona Sima (KGW Glina).

Kobieta Wyjątkowa Rolnictwo i Przedsiębiorczość
Nominowane zostały: Joanna Turlejska (Poraj), Anna Górna (Poraj).

Gratulujemy wszystkim paniom, które brały udział w tym pięknym wydarzeniu!

Fot. Archiwum prywatne i Powiat Piotrkowski