Wymieniamy stare „kopciuchy” na nowe źródła ogrzewania

Wymieniamy, a właściwie pomagamy je wymieniać mieszkańcom. 25 maja w gminie Wola Krzysztoporska ruszył nabór wniosków na wymianę pieców węglowych. Mieszkańcy mogą się starać o dopłatę w wysokości do 50% wartości inwestycji, nie więcej jednak niż o 5 tys. zł. Władze gminy przeznaczyły na ten cel w 2020 r. 300 tys. zł, nie jest jednak wykluczone, że pula ta będzie zwiększona.

Tym bardziej, że zainteresowanie dotacją jest naprawdę duże. Do 5 czerwca wpłynęło do urzędu 96 wniosków o przyznanie dotacji.
– Nabór odbywa się w trybie ciągłym. Dotacja będzie udzielana bezpośrednio z budżetu gminy. Mamy przyjęte stosowne uchwały, regulamin, wzory wniosków. Są one dostępne na stronie internetowej gminy. W związku z tym, że liczba złożonych wniosków już przekroczyła kwotę zarezerwowaną w budżecie na ten rok, rozważamy możliwość jej zwiększenia. Oczywiście ta propozycja musi być uzgodniona i przegłosowana przez radnych – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Dodam jeszcze, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że dotację z budżetu gminy można otrzymać na wymianę źródła ogrzewania w budynkach mieszkalnych z ogrzewania zasilanego paliwem węglowym (np. węgiel, ekogroszek, miał) na ogrzewanie proekologiczne, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: kotły gazowe, kotły olejowe, piece elektryczne, pompy ciepła (powietrzne, gruntowe), kotły na paliwa stałe, w tym biomasę spełniające wymogi co najmniej „klasy 5”, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadające rusztu awaryjnego ani technicznych możliwości jego zamontowania.
W ramach zadania konieczne jest zdemontowanie starego pieca i zainstalowanie w to miejsce nowego, co musi zostać potwierdzone przez komisję gminną podczas kontroli.
Obecnie wnioski składać można na przedsięwzięcia, których realizacja rozpocznie się po zawarciu umowy dotacji, a zakończenie nastąpi nie później niż do 15 listopada 2020 r. (w tym okresie należy dokonać wymiany pieca, musi zostać wystawiona faktura za wykonane prace oraz złożony wniosek o wypłatę dotacji).
Szczegóły i wzory wniosków dostępne TUTAJ.