Wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022” wręczone

wyróżnieni ze statuetkami

Koncert Noworoczny w gminie Wola Krzysztoporska to nie tylko czas podsumowań, ale i okazja, żeby wręczyć wyróżnienia tym, którzy najmocniej wyróżnili się w minionym roku w pracy na rzecz lokalnej społeczności. Tym razem przyznano cztery statuetki „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022”.

Nim jednak trafiły one do rąk wyróżnionych, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marcin Pawlikowski przywitali przybyłych na sobotnią uroczystość (21 stycznia) gości, wśród których znaleźli się m.in.: wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele sołectw, KGW i OSP.

Krótko podsumowano także niełatwy rok 2022. – Mimo różnych trudności (pandemia, wojna za wschodnią granicą) ten rok należy uznać za pozytywny. Udało się zrealizować nasze wspólne zadania i inwestycje za ponad 16 mln zł. I jednocześnie stoimy dziś przed wyzwaniami kolejnego roku, w którym zapisaliśmy w budżecie na poprawę naszego bytu, na zaplanowane inwestycje kwotę 32 mln zł. Myślę, że dzięki takim ludziom, jak nasi dzisiejszy bohaterowie, dzięki organizacjom działającym w różnych dziedzinach na terenie gminy, zrealizujemy to zadanie – mówił podczas koncertu wójt Roman Drozdek, gratulując nagrodzonym i dziękując za dotychczasowy trud.

Oto tegoroczni nagrodzeni.

Kamila Kaczorowska - "Zasłużona dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022"
Kamila Kaczorowska – „Zasłużona dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022”

KAMILA KACZOROWSKA

„Zasłużona dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022” za społeczną i samorządową działalność na rzecz środowiska wiejskiego oraz kierowanie działaniami Kół Gospodyń Wiejskich

Sołtys, radna, strażaczka, koordynatorka Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Wola Krzysztoporska, wolontariuszka i organizatorka akcji charytatywnych i pomocowych – o niewielu osobach da się powiedzieć tak wiele. A do tego mama 3 córek i – w co najtrudniej chyba uwierzyć – babcia.

Od urodzenia jest mieszkanką gminy. 25 lat temu z rodzinnych Piekar przeniosła się do Blizina i niemal od razu zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz lokalnego środowiska – najpierw w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Parzniewicach, a od 12 lat pełniąc funkcję sołtysa wsi Blizin (wcześniej – 4 lata w Radzie Sołeckiej). Jak pokazała, że jest świetną organizatorką? Zaczęła od zebrania całej społeczności wokół projektu remontu kapliczki w Blizinie. Udało się i mieszkańcy uwierzyli, że z taką panią sołtys można wszystko, dlatego kieruje sołectwem już trzecią kadencję.
Ale jest nie tylko sołtysem, lecz także radną tego terenu i członkinią lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.
Aktywnie współpracuje i wspomaga działające na terenie LZS i lokalną Ochotniczą Straż Pożarną (jest m.in. przewodniczącą Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru; stworzyła też żeńską drużynę sołecką OSP).
Można śmiało powiedzieć, że nie ma żadnego wydarzenia czy imprezy, która odbyłaby się bez jej organizacyjnego udziału. Zresztą jest ona inicjatorką większości z nich. A służą one przede wszystkim integracji środowiska i przeznaczone są dla dzieci, starszych, sportowców, rodzin, strażaków, pań z KGW. Nasza nominowana ma na koncie kilkadziesiąt z nich, m.in.: pikniki rodzinne, zawody sportowe (np. mistrzostwa gminy w piłce nożnej), zawody strażackie (np. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze), Dzień Sąsiada, wyjazdy dla dzieci, prezentacje KGW (oprócz działalności w swoim kole jest inspiratorką powołania dwóch kolejnych kół gospodyń w Kamiennej i Ludwikowie), zabawy mikołajkowe dla dzieci (np. Ochotnicza Wioska Świętego Mikołaja), gdzie jest nie tylko organizatorką, ale i… św. Mikołajem, wróżką, śnieżynką – jednym słowem – człowiek-orkiestra.
Od niedawna pełni też rolę koordynatora działań wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Wola Krzysztoporska – a jest ich aż 34! W swoich działaniach dużą wagę przywiązuje do podtrzymywania tradycji. To z jej inspiracji popartej zdobytymi środkami grantowymi w Blizinie obyły się warsztaty pieczenia chleba według tradycyjnej receptury połączone z prelekcjami o historii lokalnych młynów, występami zespołów, wystawami produktów regionalnych i rękodzieła. Impreza odbiła się szerokim echem w regionie.
Nasza nominowana w tę swoją społeczną działalność wciąga młodych ludzi, ucząc wolontariatu kolejne pokolenie. Bardzo intensywnie włącza się i organizuje akcje charytatywne, jak chociażby te dla małego Gabrysia (a były to zbiórki złomu, festyny, pieczenie ciast, przygotowanie metalowego serca do zbiórki plastikowych nakrętek), zbiórki dla Ukrainy, pikniki covidowe.
Śmiało można powiedzieć, że jest kobietą wyjątkową, która inspiruje swoje lokalne środowisko!
Na swoim koncie zapisać może już wiele nagród i zdobytych tytułów: w 2019 otrzymała tytuł „Gospodyni Roku Powiatu Piotrkowskiego” w plebiscycie „Mistrzowie Agro” organizowanym przez „Dziennik Łódzki”, w 2022 otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
W przekonaniu, że jeszcze wiele lat działać będzie na rzecz naszej lokalnej społeczności, chcielibyśmy dołożyć jeszcze jeden tytuł – „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022”.

MARIAN FORNALIK (właściciel firmy Auto Perfekt Marian Fornalik)
„Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022” za wspieranie samorządowych społecznych i kulturalnych inicjatyw lokalnych oraz rozwijanie rodzimej przedsiębiorczości.

Właściwie o sobie i o tym, co robi poza zawodowymi obowiązkami, nie chciałby powiedzieć nic. Robimy więc to trochę wbrew jego woli, bo uważamy, że o takich ludziach trzeba mówić.
Jest miłośnikiem samochodów – to zawodowo – i motorów, ale też dobrej, rockowej muzyki i sportu. Sam przez 9 lat grał w piłkę nożną w Concordii, a później – już w dorosłym życiu założył i sponsorował amatorską drużynę piłkarską, a później także zespół piłkarzy ręcznych Piotrkowianina. Bo już tak ma, że jak coś lubi i ceni, to podzieli się ostatnim groszem. Nie inaczej było z muzyką (kiedy wspomagał podupadający z powodu pandemii klub muzyczny).
Z gminą Wola Krzysztoporska związał się zaledwie 4 lata temu, kiedy to do Majkowa Dużego przeniósł swój warsztat mechaniki pojazdowej. Upadająca sala bankietowa zamieniona została na nowoczesny autoserwis z siedmioma stanowiskami do obsługi pojazdów. Na początku pracowało tu 8 osób, teraz już 11 i wciąż kształceni są młodzi fachowcy, bo właściciel z pedagogicznymi uprawnieniami dzieli się doświadczeniem z młodzieżą.
Sam pracuje po kilkanaście godzin dziennie, bo – jak mówi – prowadzenie takiego biznesu łatwe nie jest. Tuż po przenosinach autoserwisu z Piotrkowa na teren naszej gminy przyszła pandemia, a później remont autostrady, co znacznie utrudniło rozruch firmy w nowym miejscu. Ale udało się. Teraz przez serwis w Majkowie Dużym przechodzi kilkaset samochodów rocznie. Trafiają tu także karetki pogotowia z całego województwa łódzkiego.
Kiedy odwiedziliśmy siedzibę firmy, w oczy od razu rzuciła się gablotka, a w niej mnóstwo statuetek i podziękowań: a to od strażaków z Majkowa Dużego za wspieranie ich jednostki, a to od bełchatowskiego stowarzyszenia, na prośbę którego nasz nominowany przygotował samochód terenowy, który pojechał ze środkami opatrunkowymi na Ukrainę ratować ludzi, a to z Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej za wspieranie organizacji Święta Gminy. Bo trzeba wyraźnie podkreślić, że od kilku lat nasz nominowany jest jednym z głównych sponsorów naszego gminnego święta. Jak mówi – takie wspieranie się na jednym podwórku – bo gmina to nasze wspólne podwórko – jest czymś normalnym i oczywistym. Oby było tak oczywiste dla wszystkich!
Pan Marian Fornalik ze względów osobistych nie mógł niestety uczestniczyć w koncercie.

Józef Stępień - "Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022"
Józef Stępień – „Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022”

JÓZEF STĘPIEŃ (muzyk, założyciel Kapeli Spod Dębu, społecznik, działacz charytatywny)
„Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022” za wspieranie gminnej kultury, dzielenie się talentem i serce dla potrzebujących

Muzyką interesował się od najmłodszych lat. Już jako mały chłopiec sam nauczył się grać na akordeonie i często przygrywał na rodzinnych imprezach. I tak już zostało – muzyka towarzyszy mu do dziś. W młodości współzałożyciel i czynny uczestnik wielu zespołów muzycznych (m.in. zespołu Team). W tym czasie również początkujący przedsiębiorca, a później właściciel stacji paliwowych działających także na terenie naszej gminy. Działacz różnego rodzaju fundacji, sponsorowanych również przez jego osobę. A poza tym mąż i ojciec dwóch synów.
Z gminą Wola Krzysztoporska na dobre związał się w roku 1998, kiedy został właścicielem nieco zaniedbanego wówczas, ale niezwykle pięknego, podworskiego parku w Mzurkach. Z czasem to miejsce nabrało blasku i… nie zostało ogrodzone płotem, by cieszyć oczy wyłącznie nowych właścicieli. Stało się wprost przeciwnie – zaczęło tętnić życiem, bezpłatnie udostępniane na różnego rodzaju imprezy kulturalne. To tu odbywały się między innymi organizowane we współpracy z samorządem gminnym koncerty, dożynki, przeglądy zespołów i kapel folklorystycznych z regionu często połączone z akcjami charytatywnymi, chociażby na rzecz chorych dzieci. Ostatnio park i znajdujące się w nim stawy udostępniane są również tworzącej się w gminie grupie morsów.
Ale to nie wszystko. Właściciel tego pięknego miejsca postanowił połączyć je z drugą swoją pasją – muzyką – i założył tu w 2005 r. Kapelę Spod Dębu. Nazwa kapeli związana jest z 600-letnim dębem, który rośnie właśnie w parku w Mzurkach. Zespół ma w swoim repertuarze utwory własne oraz tradycyjne – piosenki biesiadne, folklor miejski, utwory z dwudziestolecia międzywojennego, kolędy oraz pieśni patriotyczne. Nasz nominowany wraz z Kapelą zdobył wszystko, co w branży kapel było do zdobycia, łącznie z ogólnopolskim Grand Prix i wielu nagrodami w przeglądach na terenie całej Polski (m.in. w Przemyślu, Brzegu, Piotrkowie, Świeciu, Szadku – wymieniać można by jeszcze długo). Kapela zmieniała się w ciągu tych kilkunastu lat scenicznej aktywności. Obecnie w jej skład wchodzą: nasz nominowany (instrumenty perkusyjne i śpiew); Andrzej Malicki – śpiew, „przeszkadzajki”, kompozycje, teksty, konferansjerka; Bogdan Andrzejewski – akordeon, śpiew, aranżacje; Mariusz Wieczorek – gitara i śpiew; Waldemar Bylinka – banjo, gitara, śpiew; Paweł Zakrzewski – kontrabas oraz gitara basowa, Weronika Kaźmierczak – skrzypce (gościnnie). Ten wspaniały zespół nie tylko gra na najważniejszych imprezach gminnych, ale od niedawna jest też nominalnie związany z naszą gminą, oficjalnie promując ją na różnego rodzaju koncertach oraz ćwicząc i szlifując kompozycje w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
Opisywać działalność naszego nominowanego można by jeszcze długo, ale może na koniec wystarczy to, co mówią jego znajomi i przyjaciele –a mówią, że po prostu ma to COŚ, co jest prawdziwym bogactwem człowieka – dobre serce.

Przedstawiciele Centrum Dystrybucyjnego Kaufland Tomasz Kuchta, Żaneta Misztela, Mateusz Staniszewski
Przedstawiciele Centrum Dystrybucyjnego Kaufland: Tomasz Kuchta, Żaneta Misztela, dyrektor Mateusz Staniszewski

CENTRUM DYSTRYBUCYJNE KAUFLAND w Rokszycach
„Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska 2022” za tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie lokalnych inicjatyw samorządowych reprezentowane przez Mateusza Staniszewskiego – dyrektora Centrum Dystrybucyjnego Kaufland w Rokszycach, jego zastępcę Tomasza Kuchtę oraz Żanetę Misztelę z pionu rekrutacji.

Zaczynali w 2006 roku od magazynów o powierzchni ok. 20 tys. m kwadratowych i 100 zatrudnionych osób. Dziś magazynów jest niemal sześć razy więcej – dokładnie 115 tys. m kw. – to jakby pod dachem znalazło się 11,5 hektara. Na tej olbrzymiej powierzchni pracuje dziś prawie 700 osób, w tym – co bardzo ważne – ponad 50 z terenu samej gminy Wola Krzysztoporska, ale także około 300 z pobliskiego Piotrkowa czy 70 z Bełchatowa. Jest to więc jeden z największych pracodawców w gminie i regionie.
Na swoją siedzibę firma wybrała Rokszyce w gminie Wola Krzysztoporska – a to ze względu na doskonałe położenie logistyczne. Pobliski węzeł drogowy, bliskość autostrady A1 pozwalają transportować towary we wszystkich kierunkach Polski. A tak a’propos transportu – to codziennie z tutejszych magazynów wyjeżdża ponad 200 ciężarówek, wjeżdża drugie tyle – kierowcy to kolejne osoby, które znajdują zatrudnienie dzięki działalności firmy, a większość z nich także pochodzi z regionu. Nie bez znaczenia jest także to, co w samochodach wyjeżdża. Są to między innymi owoce i warzywa w dużym zakresie z lokalnych upraw – a to daje możliwość rozwoju naszym rodzimym producentom. Tak olbrzymi obiekt to także ogromna ilość maszyn i urządzeń i… kolejne miejsca pracy w firmach serwisujących.
Mimo szybkiego rozwoju i automatyzacji (w 2018 oddano do użytku automatyczny magazyn wysokiego składowania, a w 2022 – najnowocześniejszą w Polsce mroźnię) nie tylko nie zwolniono pracowników, ale udało się zatrudnić kolejnych 40 osób. A pracę znajdują tu nie tylko magazynierzy, ale coraz częściej właśnie automatycy i informatycy. Nabór pracowników jest stale prowadzony.
Firma – posiadając 239 sklepów w całej Polsce – czuje się częścią lokalnych społeczności. Nie tylko tworzy miejsca pracy, zaopatruje sklepy u lokalnych dostawców, ale i angażuje się w pomoc potrzebującym. Istnieje nawet specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której organizacje mogą ubiegać się o wsparcie projektów o charakterze sportowym, kulturalnym i dobroczynnym. W 2022 r. firma była sponsorem festiwalu „Polska od kuchni” – w którym zresztą brały udział nasze gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Sklepy i centra dystrybucji regularnie przekazują także nadwyżki żywności organizacjom pożytku publicznego – m.in. Caritas Polska i Bankom Żywności, za pośrednictwem których produkty trafiają do osób potrzebujących. Na wsparcie sąsiadów z Rokszyc mogą też zawsze liczyć nasze lokalne instytucje, jak chociażby Gminny Ośrodek Kultury.
Współpraca z samorządem ma też jeszcze inny praktyczny wymiar – ot chociażby przy remoncie dróg – jedna z nich wkrótce zostanie wyremontowana na koszt centrum dystrybucyjnego.
Ale tu nie kończy się pomaganie. Tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą firma podjęła szereg działań skierowanych do osób narodowości ukraińskiej. Za pośrednictwem organizacji pomocowych przekazała na rzecz uchodźców darowiznę w wysokości 500.000 euro oraz produkty pierwszej potrzeby, które m.in. do wysyłki pakowane były w magazynach w Rokszycach. Organizowane były również zbiórki żywności na terenie sklepów, a w pomoc na rzecz uchodźców zaangażowani byli także pracownicy, którzy m.in. pomagali w wydawaniu posiłków na dworcach czy zbiórkach darów. Pomocą otoczeni zostali także pracownicy z Ukrainy, którym zapewniono opiekę psychologiczną w języku polskim oraz ukraińskim. Tym, którzy zdecydowali się tymczasowo opuścić Polskę, zagwarantowano możliwość powrotu do pracy.

Na koniec z przepięknym koncertem składającym się m.in. z utworów filmowych i musicalowych wystąpiła aktorka i wokalistka Joanna Aleksandrowicz z towarzyszeniem zespołu.

Fot. Anna Wiktorowicz