Z medalem za 50 lat małżeństwa

Medale i legitymacje za długoletnie pożycie małżeńskie

To wszystko minęło nam jak jeden dzień – mówili obchodzący 50-lecie małżeństwa jubilaci z terenu gminy Wola Krzysztoporska, którzy 16 kwietnia 2021 r. odebrali medale przyznane przez prezydenta RP.

Ta zwykle bardzo uroczyście obchodzona chwila musiała w tym roku (z powodu pandemii) przybrać nieco odmienny charakter. Życzenia i medale prezydenta przekazywane przez wójta gminy Romana Drozdka, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Gniewaszewską oraz kierownika Referatu Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego UG Monikę Dybałę wręczane były indywidualnie, ale nie zabrakło czasu na krótkie wspomnienia i rady dla młodszych. Na pytanie, jak przeżyć ze sobą 50 lat (a właściwie 51 – bo medale od prezydenta z powodu epidemii dotarły z pewnym opóźnieniem; zostały przyznane postanowieniem prezydenta RP z dnia 27 stycznia 2021 r.), jubilaci odpowiadali: potrzebne jest uczucie – bez niego nie da się razem wytrzymać tyle czasu; trzeba umieć wybaczać i czasem iść na kompromis; trzeba się o siebie wzajemnie troszczyć i pomagać sobie; czasem dobra jest odświeżająca kłótnia – bo przecież nie zawsze jest idealnie – i to również należy wziąć pod uwagę. Małżonkowie opowiadali o tym, jak się poznali, o dzieciach i wnukach, z których są bardzo dumni, ale i o trudnościach, także tych ze zdrowiem.
– Jesteście Państwo osobami wyjątkowymi! Dziękujemy, że stanowicie tak wspaniały wzór dla młodszych pokoleń – mówił podczas wręczania medali wójt Roman Drozdek, jednocześnie życząc jubilatom dużo zdrowia i wzajemnej miłości.
A oto małżeńskie pary, które ślub brały w 1970 r. i otrzymały Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Maria i Wiesław Ałaszewscy
Cecylia i Adam Błaszczykowie
Teresa i Ryszard Cejnogowie
Alicja i Edward Cieślakowie
Halina i Tadeusz Cieślakowie
Teresa i Stanisław Cieślakowie
Teresa i Jan Cieślikowie
Wanda i Marian Drożdżykowie
Stanisława i Roman Filipkowie
Wiesława i Tadeusz Gruszczyńscy
Maria i Andrzej Kacperczykowie
Anna i Piotr Kacperczykowie
Zofia i Bogumił Kauczowie
Marta i Kazimierz Kozłowscy
Teresa i Jan Michalscy
Władysława i Henryk Migasińscy
Teresa i Józef Nitowie
Teresa i Edmund Pielużkowie
Halina i Lesław Plichowie
Elżbieta i Antoni Robaszkowie
Janina i Kazimierz Siłowie
Elżbieta i Piotr Szewczykowie
Krystyna i Józef Tośkowie
Elżbieta i Stanisław Wojtasikowie
Jadwiga i Stanisław Wojtasikowie
Czesława i Stanisław Wolankiewiczowie
Maria i Czesław Wszelacy

Na uroczystość wręczenia medali ze względów zdrowotnych przybyły tylko 22 pary.

Uwaga! Zachęcamy pary małżeńskie, zameldowane na stałe na terenie gminy Wola Krzysztoporska, które w 2021 r. obchodzą jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, do składania w tutejszym urzędzie wniosków o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wiosek należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem upoważnionych członków rodziny do 31 maja br. Zgodnie z przyjętą tradycją przyznane przez prezydenta odznaczenia zostaną wręczone przez wójta gminy podczas uroczystości zorganizowanej dla jubilatów.

Fot. A. Wiktorowicz