Z sołtysami o trudnym budżecie

Gratulacje i prezenty wręczane sołysom

O wyzwaniach, jakie stoją przed samorządem gminnym w związku z realizacją tegorocznego, trudnego budżetu, z sołtysami gminy Wola Krzysztoporska rozmawiali 16 marca przedstawiciele władz z wójtem Romanem Drozdkiem na czele. Spotkanie było też okazją do przekazania życzeń i drobnych upominków w związku z obchodzonym niedawno Dniem Sołtysa.

– Realizujemy bardzo trudny budżet. A jednocześnie jest to budżet z rekordową sumą jeżeli chodzi o inwestycje, bo będzie ich ponad dwadzieścia na kwotę ponad 32 mln zł – mówił podczas spotkania z sołtysami wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. Będą to głównie inwestycje dofinansowane ze źródeł zewnętrznych, a kwota tych zewnętrznych środków to aż 18 mln zł. Jak podkreślał jednak wójt – trzeba pamiętać, że każde dofinansowanie wymaga wkładu własnego i do kolejnych inwestycji, nawet tych drobnych (granty sołeckie, „infrastruktura na plus”) należy podchodzić z rozwagą. Gmina musi bowiem nie tylko do nich dołożyć, ale później także utrzymać i zapewnić koszty eksploatacyjne. Największe z realizowanych inwestycji to te dotyczące kanalizacji i dróg (m.in.: droga powiatowa Siomki – Glina, droga gminna w Glinie, kanalizacja Oprzężów, Oprzężów – Gomulin, oczyszczalnia ścieków w Woli Krzysztoporskiej).
Po omówieniu inwestycji i specyfiki pracy niektórych referatów (Referat Zamówień Publicznych, Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Promocji; USC) przedstawionych przez sekretarza gminy Dominika Ambrozika, przyszedł czas na życzenia i podziękowania dla sołtysów za ich pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, do których dołączyła także przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska.

Fot. A. Wiktorowicz