Zadbajmy o psy

Biało-czarny piesek na stole weterynaryjnym
A może ktoś szuka tego psiaka ze zdjęcia? Do schroniska trafił w styczniu tego roku.

Wiosna jest okresem, w którym do Urzędu Gminy wpływa wiele informacji o wałęsających się, pozostających bez opieki psach. Większość z nich ma swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane.

W związku z tym przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt właściciel psa powinien skutecznie zabezpieczyć swoją posesję przed wydostaniem się zwierzęcia poza jej teren, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych mieszkańców. Niezachowanie należytej ostrożności przy posiadaniu psa oraz jego niedopilnowanie, wskutek czego dochodzi do wyrządzenia szkody, podlega grzywnie lub nawet karze ograniczenia wolności.
W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie na posterunek policji. Policja ma prawo nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie. Koszty jakie poniosła gmina Wola Krzysztoporska na ten cel w 2020 roku to kwota ponad 151 tys. zł.
Pamiętajmy – jeśli dojdzie do zaginięcia psa, sprawdźmy, czy nie został odłowiony i przekazany do schroniska. Rejestr jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy pod linkiem:
https://www.wola-krzysztoporska.pl/zaadoptuj-psa/
Apelujemy do właścicieli psów o sprawowanie nad nimi należytej pieczy. Oczywiście zachęcamy także do adopcji bezdomnych zwierzaków. Każdemu chętnemu gmina oferuje 800 zł na przygotowanie miejsca i zakup niezbędnych akcesoriów dla zwierzaka.